logo

Kaczyński o obniżaniu akcyzy za paliwo

Sobota, 16 października 2021 (10:02)
Aktualizacja: Sobota, 16 października 2021 (12:21)

Nie obniżałbym obecnie akcyzy, aby zmniejszyć ceny paliw, bo nie powinno się ograniczać dochodów państwa – powiedział na antenie radia RMF FM wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wicepremier i prezes PiS był pytany, czy rząd powinien rozważyć możliwość obniżenia stawek akcyzy na paliwa, aby tym samym spadły ceny w detalu.

– Nie uważam, żeby akurat ta metoda, w tym momencie była najlepsza. Po prostu dlatego, że dla dokonania w Polsce zmian, pozytywnych zmian dla ogromnej większości społeczeństwa, a w gruncie rzeczy dla całego społeczeństwa, wymaga to pieniędzy, więc ja bym dochodów państwa nie obniżał – powiedział Jarosław Kaczyński.

Wicepremier zaznaczył, że rząd może tu wykorzystać rozmaite metody. – Sądzę, że coś takiego się stanie, bedę za tym optował – dodał. – Obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć tę cenę – podkreślił.

– Natomiast sugerowałbym, żeby różnego rodzaju podmioty gospodarcze troszkę ograniczyły swoją ekspansję dochodową – dodał.

Szef PiS zapytany o opinię na temat fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos powiedział, że jest ona potrzebna.

– To są jednak firmy państwowe, w każdym razie z bardzo dużym udziałem kapitału państwowego, który ma moc decyzyjną i ich polityka, chociaż oczywiście podporządkowana Kodeksowi handlowemu, zawiera element polityki państwowej. [...] Fuzja jest wskazana, jest potrzebna także i dlatego, żeby na przyszłość w Polsce ceny paliw były raczej niższe niż wyższe – stwierdził prezes Kaczyński.

AB, PAP