logo

40. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich

Sobota, 4 grudnia 2021 (17:15)
Aktualizacja: Sobota, 4 grudnia 2021 (19:21)

Około 170 uczestników bierze udział w przesłuchaniach 40. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich, które w sobotę odbywają się na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (Podlaskie). Konkurs potrwa do niedzieli.

Jubileusz konkursu miał być obchodzony w 2020 r., ale z powodu pandemii konkurs wtedy odwołano.

Główną ideą i celem imprezy, która odbywa się na początku Adwentu w Kościele katolickim, jest – jak przypomina ciechanowieckie muzeum – kultywowanie i popularyzacja tradycji gry w Polsce, ale i innych krajach w Europie na instrumentach pasterskich, głównie na drewnianych trąbach, nazywanych w zależności od regionu Polski, np. ligawkami, trombitami czy bazunami.

„Trzydzieści dziewięć lat istnienia konkursu uratowało od zapomnienia muzykę pasterską oraz unikatowe już instrumenty. Gra na instrumentach pasterskich jest dla uczestników formą aktywnego uczestnictwa w kulturze, przekazywana z pokolenia na pokolenie, angażując do udziału całe rodziny, co wpisało się już na stałe w życie kulturalne regionu. Międzynarodowy zasięg konkursu podnosi jego rangę i pozwala rokrocznie zapraszać kolejnych instrumentalistów z różnych części Europy” – podkreśla ciechanowieckie muzeum.

W sobotę w zimowej scenerii przy siedzibie muzeum w przesłuchaniach bierze udział ok. 170 uczestników z różnych regionów Polski, ale też z innych krajów, np. Litwy czy Słowacji. Rywalizacja toczy się w czterech kategoriach wiekowych, najmłodsza to dzieci poniżej 10. roku życia, najstarsza to 65 plus. Grają na trombitach, bazunach czy rogach pasterskich. Rywalizacji towarzyszą koncerty zespołów folklorystycznych.

Konkursowi patronuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, wojewoda i marszałek województwa podlaskiego, a imprezę współorganizuje starostwo powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem i parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

APW, PAP