logo

Trwa poszukiwanie drugiego górnika

Niedziela, 5 grudnia 2021 (09:00)
Aktualizacja: Niedziela, 5 grudnia 2021 (10:07)

Ratownicy kontynuują przeszukiwanie zwałowiska, w którym powinien być drugi z górników, zaginionych w sobotę rano po wstrząsie w kopalni Bielszowice. Znajduje się on prawdopodobnie około 10 metrów od miejsca, w którym nocą odnaleziono pierwszego poszkodowanego.

Do pierwszego z poszukiwanych ratownicy górniczy dotarli nocą, po blisko 15 godzinach akcji; trafił on do szpitala, był przytomny.

Do wstrząsu w tzw. ruchu Bielszowice – części należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni „Ruda” w Rudzie Śląskiej – doszło w sobotę przed godz. 9.00. w rejonie jednej ze ścian, 780 metrów pod ziemią. Wskutek wstrząsu o magnitudzie ok. 2,5 doszło do obwału skał w wyrobisku na odcinku 50-60 m. Zostało tam uwięzionych dwóch pracowników. Akcja ratownicza rozpoczęła się ok. 9.30.

Po północy ratownicy dotarli do pierwszego z poszkodowanych, z którym kilka godzin wcześniej nawiązali kontakt. Po przetransportowaniu go na powierzchnię został zabrany do szpitala św. Barbary w Sosnowcu.

– Podczas transportu był przytomny, rozmawiał z ratownikami, skarżył się na ból nogi i pleców – relacjonował w niedzielę nad ranem Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

JG, PAP