logo

Marszałek Sejmu i szef MON z wizytą u żołnierzy na granicy z Białorusią

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 (14:52)
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 czerwca 2022 (15:20)

Silna, dobrze wyszkolona i liczebna armia to sprawa priorytetowa, szczególnie w związku z wywołaną przez Rosję wojną w Ukrainie – mówili w Nowej Łuce (woj. podlaskie) marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślali, że polskie Siły Zbrojne wspierają też SG w ochronie granicy z Białorusią.

W poniedziałek w Nowej Łuce wzięli oni udział w odprawie stacjonujących tam żołnierzy, dotyczącej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Marszałek Witek spotkała się też w strażnicy w Narewce z funkcjonariuszami Straży Granicznej.

– Chciałam bardzo nisko pokłonić się wszystkim żołnierzom, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej – powiedziała Witek, zwracając uwagę na profesjonalizm, doświadczenie i odwagę żołnierzy. Wskazała, że w dalszym ciągu są próby siłowego przekraczania tej granicy. Przypomniała, że w ub. roku Sejm przyjął ustawę, na mocy której powstaje (do końca czerwca ma być gotowe) stałe ogrodzenie na granicy z Białorusią. – Chciałam zobaczyć, jak przebiegają prace, jak to wygląda, czy wszystko idzie zgodnie z planem – mówiła.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak również zwracał uwagę, że polskie Siły Zbrojne wspierają SG w ochronie granicy z Białorusią.

– To nie są ćwiczenia, to jest realne zapewnienie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie, dlatego że codziennie – chociaż w mniejszej skali – mamy do czynienia z atakami na granicę. Reżim Łukaszenki, niewątpliwie w sposób skoordynowany z Kremlem, dopuszcza się ataków przy użyciu migrantów, którzy zostali zaproszeni na Białoruś czy do Rosji z Bliskiego Wschodu i którzy wręcz – są takie przypadki – na siłę są przepychani przez polsko-białoruską granicę – podkreślał min. Błaszczak w Nowej Łuce.

JG, PAP