logo

Minister Rau złożył kwiaty przed zniszczonym w nocy pomnikiem św. Jana Pawła II w Łodzi

Niedziela, 2 kwietnia 2023 (12:48)
Aktualizacja: Niedziela, 2 kwietnia 2023 (12:59)

„Z polskiej perspektywy to akt nikczemny,
a z perspektywy międzynarodowej
– kompromitujący” – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który złożył kwiaty przed zniszczonym w nocy z soboty na niedzielę pomnikiem św. Jana Pawła II przed katedrą w Łodzi.

„Z perspektywy bezpieczeństwa państwa to po prostu dobrze zorganizowany – niestety – element wojny hybrydowej. Chodzi o to, aby podzielić społeczeństwo wzdłuż tych najbardziej fundamentalnych linii naszej tożsamości” – dodał minister Rau.

Pomnik został zniszczony w nocy z soboty na niedzielę
– ręce figury pomalowano czerwoną farbą, twarz zamalowano na żółto, a na granitowym cokole napisano farbą „maxima culpa”. To nawiązanie do tytułu książki Ekke Overbeeka „Maxima culpa – Jan Paweł II wiedział”.

Jak przekazał Adam Dembiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, dyżurny policji otrzymał zgłoszenie
o zniszczeniu pomnika o godz. 6.15. Na miejscu funkcjonariusze przeprowadzili oględziny, zabezpieczono też materiał fotograficzny z monitoringu.

Zgodnie z planami łódzkiej kurii monument jeszcze dzisiaj ma być oczyszczony.

„Prokuratura Śródmiejska nadzoruje szeroko zakrojone czynności mające na celu ustalenie sprawców i odtworzenie okoliczności uszkodzenia pomnika św. Jana Pawła II,
do którego doszło dziś w nocy. Na tym etapie dla dobra sprawy przekazywanie bliższych informacji nie jest możliwe” – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

APW, PAP