logo

Kraków: Rozpoczął się Biały Marsz Papieski

Niedziela, 2 kwietnia 2023 (14:06)
Aktualizacja: Niedziela, 2 kwietnia 2023 (14:13)

Z krakowskich Błoni wyruszył w niedzielę po południu Biały Marsz Papieski w 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Uczestnicy przejdą na Rynek Główny, gdzie w bazylice Mariackiej zostanie odprawiona Msza św. Inicjatorami wydarzenia są organizacje określające się jako niepolityczne, w tym małopolska „Solidarność”.

Mimo niepogody w Białym Marszu idą tłumy osób. Niosą ze sobą flagi papieskie i Polski. Wymarsz poprzedziło odśpiewanie „Barki”. Uczestnicy wydarzenia mówili dziennikarzom, że chcą uczcić postać Papieża oraz że „stają po stronie prawdy i po stronie świętości Jana
Pawła II”. W czasie pochodu odtwarzane będą fragmenty homilii Papieża, kierowanych do Polaków w czasach komunizmu. Odmówiony zostanie także Różaniec.

Trasa przemarszu jest taka sama, jaką przeszedł Biały Marsz po zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku: z Błoni, aleją 3 Maja, aleją Mickiewicza, ulicami Karmelicką
i Szewską na Rynek Główny. Tu o godz. 15.00 w bazylice Mariackiej uczestnicy marszu wezmą udział we Mszy św. zamówionej przez „Solidarność”. Podczas nabożeństwa homilię wygłosi ks. infułat Bronisław Fidelus, były proboszcz parafii mariackiej.

Wieczorem uczestnicy pochodu złożą kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu kurii metropolitalnej przy ul. Franciszkańskiej 3. Potem wezmą udział w czuwaniu pod oknem papieskim.

Marsz jest inicjatywą organizacji niepolitycznych,
m.in. Rycerzy Jana Pawła II, zgromadzeń różańcowych.
W jego komitecie honorowym są m.in. przyjaciółka Jana Pawła II, była więźniarka KL Ravensbrück Wanda Półtawska, fotografik Adam Bujak, małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, były prezes IPN Jarosław Szarek.

W podobnym czasie co Biały Marsz w Krakowie odbywa się drugi pochód, organizowany przez europosła Patryka Jakiego. Trasa tego przemarszu wiedzie sprzed bazyliki
św. Floriana, gdzie wikariuszem był Karol Wojtyła, następnie ulicą Floriańską, przez Rynek Główny na
ul. Franciszkańską 3, pod okno papieskie.

APW, PAP