logo

Wiceszef MSWiA: W czwartek rozmowa ministrów Polski i Niemiec

Środa, 27 września 2023 (19:33)
Aktualizacja: Środa, 27 września 2023 (21:16)

Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec Mariusz Kamiński i Nancy Faeser będą rozmawiać w czwartek o szlaku bałkańskim – zapowiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jak podkreślił, to tym szlakiem migranci próbują dostać się do Niemiec i dlatego niemiecki resort wzmacnia patrole na granicach.

Maciej Wąsik odniósł się do ogłoszonych w środę planów niemieckiego MSW dotyczących wzmożenia kontroli na granicach z Czechami i Polską. Jak zaznaczył, nie jest to przywrócenie kontroli granicznej.

„To jest decyzja o wzmocnieniu patroli i posterunków, które wyłapują na różnych niemieckich granicach osoby przedostające się do Niemiec szlakiem bałkańskim. Ten szlak prowadzi najczęściej przez granicę serbsko-węgierską, przez Węgry, przez Austrię, przez Słowację, przez Czechy, czasem przez Polskę, czasem nie przez Polskę, do Niemiec. Niemcy są głównym celem nielegalnych migrantów” – powiedział wiceminister.

Według wiceszefa MSWiA w tej sprawie nie chodzi o granicę z Białorusią, czyli tzw. szlak północny. „Ten szlak został przez Polskę zatrzymany. Niemcy mają problem ze szlakiem bałkańskim. Zresztą my to też notujemy na naszych granicach, np. na granicy polsko-słowackiej, gdzie Straż Graniczna zatrzymuje coraz więcej nielegalnych migrantów” – zaznaczył.

APW, PAP