logo

Piknik historyczny dla chorych na SM

Sobota, 1 czerwca 2013 (09:36)

Pokaz dawnego tańca, zakuwanie w dyby czy walki na miecze – zaplanowano podczas pikniku historycznego dla chorych na stwardnienie rozsiane i ich rodzin. Piknik odbędzie się jutro obok Zamku Królewskiego w Będzinie.

Stwardnienie rozsiane (SM) jest najczęstszą przyczyną niesprawności młodych dorosłych. W Polsce żyje ok. 60 tys. osób z tą chorobą, w tym na terenie województwa śląskiego ok. 5 tysięcy.

Piknik w Będzinie pod hasłem „Nasza rodzina nie jest SaMa” zorganizowało z okazji Światowego Dnia SM Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu. Jak poinformowała Anna Jarząb z działu promocji szpitala, celem jest integracja chorych i ich rodzin oraz stworzenie im możliwości choćby chwilowego zapomnienia o trudach zmagania się z chorobą. Jednocześnie chętni będą mogli skorzystać z konsultacji medycznych prowadzonych przez specjalistę neurologa i pielęgniarkę.

Zaplanowano też liczne atrakcje z udziałem członków Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin – pokazy walk, w tym napad zbójów na zamek, przeciąganie liny, strzelanie z łuku, wyścigi drużynowe w średniowiecznych nartach, rzucanie włócznią do celu czy walki na miecze i tarcze. Jak podkreślają organizatorzy, miecze będą z tworzywa, a zawodnicy mogą też liczyć na kaski i ochraniacze. Udział w pikniku dla pacjentów i ich rodzin jest bezpłatny po okazaniu legitymacji o SM. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00.

MM, PAP