logo

Zmarł ostatni kapelan Powstania Warszawskiego

Czwartek, 20 czerwca 2013 (14:36)
Aktualizacja: Czwartek, 20 czerwca 2013 (15:09)

Dziś nad ranem w Nowej Soli (woj. lubuskie) w wieku prawie 100 lat zmarł kapucyn ojciec Medard – ostatni żyjący kapelan Powstania Warszawskiego.

– Stanisław Parysz – w zakonie o. Medard – był odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był także honorowym obywatelem Nowej Soli i osobą bliską mieszkańcom naszego miasta – powiedziała Ewa Batko, rzecznik Urzędu Miejskiego w Nowej Soli.

W okresie Powstania Warszawskiego, w sierpniu 1944 r., zasłużył się jako kapelan Armii Krajowej, niosąc pomoc duchową żołnierzom i ludności cywilnej w szpitalu powstańczym na ul. Długiej – tu też został ranny. Wspierał także powstańców w kościele Dominikanów oraz w schronach przy ulicach: Miodowej, Długiej, Freta i Podwale.

Od blisko ćwierć wieku o. Medard pełnił posługę w parafii św. Antoniego w Nowej Soli.

Stanisław Parysz urodził się 17 grudnia 1913 roku w Haczowie na Podkarpaciu, gdzie ukończył szkołę podstawową. Następnie uczył się w Kolegium Serafickim w Rozwadowie. Do zakonu kapucynów wstąpił jesienią 1929 roku, rok później złożył śluby zakonne.

Studiował w Seminarium Ojców Kapucynów w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1939 roku. Następnie pracował w duszpasterstwie w Krakowie, Olszanicy i Mydlnikach.

W latach 1945-1948 był gwardianem w Sędziszowie Młp., w latach 1953-1956 w Krośnie, gdzie wybudował kaplicę Matki Bożej. W latach 1959-1963 był rektorem kościoła w Tenczynie, w którym zaangażował się w budowę świątyni, przerwaną przez władze komunistyczne.

 

IK, PAP