logo

Polskie zabytki na liście UNESCO

Niedziela, 23 czerwca 2013 (19:04)

Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce to kolejne polskie zabytki, które trafiły do rejestru UNESCO. Dziś zadecydował o tym Komitet ds. Światowego Dziedzictwa, którego posiedzenie trwa właśnie w stolicy Kambodży.

Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sztolnie w Bochni i wielicki zamek żupny uzupełniły na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wpis dotyczący kopalni soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się od 1978 r.

Wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce figurują teraz na liście pod wspólna nazwą "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni".

Decyzję o rozszerzeniu listy o kolejne polskie zabytki podjął Komitet ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO na posiedzeniu w Phnom Penh w Kambodży. Zabiegała o to dyrekcja kopani soli w Bochni. Do współpracy na rzecz rozszerzenia rejestru włączyły się też dyrekcja kopalni soli w Wieliczce oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce; koordynacją i nadzorem nad opracowaniem wniosku zajął się Narodowy Instytut Dziedzictwa.

IK, PAP

Aktualizacja 23 czerwca 2013 (19:07)