logo

Uprawnienia prokuratorskie dla NIK?

Czwartek, 19 lipca 2012 (14:26)

Politycy Solidarnej Polski zapowiedzieli, że złożą w najbliższym czasie w Sejmie projekt nowelizacji przyznający Najwyższej Izbie Kontroli uprawnienia prokuratorskie. Według nich, NIK to jedyna instytucja publiczna, która "zdała egzamin w walce z korupcją".

Według SP, przykład raportu NIK z 2011 r. dotyczącego nieprawidłowości w Agencji Rozwoju Rolnictwa i spółce Elewarr, który trafił m.in. do CBA, ABW i kancelarii premiera, dowodzi, że ogromny wysiłek NIK jest często "mitrężony".

- Przesłany ponad rok temu przez NIK raport ws. nieprawidłowości i korupcji w spółce Elewarr był tak naprawdę egzaminem na sprawność państwa i wolę lub jej brak do walki z korupcją. Niestety, żadna z instytucji nie była zainteresowana tym, aby podjąć natychmiastowe działania w celu walki z korupcją - powiedział rzecznik SP Patryk Jaki. Według niego, NIK jest obecnie jedyną instytucją państwową, która na przestrzeni ostatnich lat "zdała egzamin w walce z korupcją".

Dlatego - jak oświadczył Jaki - klub SP zamierza złożyć projekt ustawy "rozszerzający uprawnienia Najwyższej Izby Kontroli o uprawnienia o charakterze prokuratorskim".

Według posła SP Andrzeja Romanka, który uzasadniał na konferencji zasadność zmian w prawie, obecnie "marnowane są wysiłki inspektorów NIK", którzy w przypadku łamania prawa mogą jedynie złożyć zawiadomienie w prokuraturze o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - To jest zbyt mało, skoro inspektorzy NIK gromadzą cały materiał dowodowy, który ma cechy materiału dowodowego, określonego w przepisach Kodeksu postępowania karnego, to niech po zgromadzeniu materiału dowodowego wnoszą do sądu akty oskarżenia - powiedział Romanek.

Dodał, że uprawnienia prokuratorskie mają obecnie m.in. Inspekcja Kontroli Handlowej, dyrektorzy Lasów Państwowych, urzędy skarbowe i celne.

MM, PAP

Aktualizacja 19 lipca 2012 (15:05)