logo

Chcą określenia "ludobójstwo" w uchwale

Środa, 10 lipca 2013 (18:50)
Aktualizacja: 10 lipca 2013 (18:58)

Określenie zbrodni wołyńskiej mianem "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa" jest eufemizmem; w tej sprawie trzeba być jednoznacznym i precyzyjnym: zbrodnia wołyńska była ludobójstwem - zauważył poseł PiS Piotr Babinetz podczas debaty w Sejmie.

Posłowie debatują nad przygotowanym przez sejmową Komisję Kultury projektem uchwały w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. PiS proponuje, by w uchwale znalazł się zapis, że "zbrodnia wołyńska na Polakach ze względu na jej zorganizowany i masowy wymiar to zbrodnia ludobójstwa".

- Uważamy, że nie wolno posługiwać się eufemizmem „charakter czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa”, ale należy używać jednoznacznego i precyzyjnego określenia „ludobójstwo” - powiedział poseł Babinetz.

Podkreślił przy tym, że termin "ludobójstwo" jest zgodny z wykładnią IPN. Terminem "ludobójstwo" posłużyli się m.in. prokuratorzy IPN w Lublinie, którzy prowadzą największe śledztwo w sprawie zbrodni popełnionej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów.

Poseł PiS przekonywał też, że w uchwale powinien znaleźć się zapis o ustanowieniu dnia pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej, który jego zdaniem powinien przypadać 11 lipca. Tłumaczył, że w ten sposób dzień pamięci ofiar ukraińskich nacjonalistów będzie na trwałe wpisany do kalendarza polskich rocznic historycznych.

MM, PAP