logo

Pomnik gen. Hallera stanął w Toruniu

Poniedziałek, 13 sierpnia 2012 (21:19)

Pomnik gen. broni Józefa Hallera (1873-1960) odsłonięto i poświęcono w Toruniu. Uroczystość odbyła się w 139. rocznicę urodzin dowódcy Błękitnej Armii.

W gronie odsłaniających pomnik byli m.in. prawnuczka generała Barbara Haller de Hallenburg. Monument poświęcili biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek i metropolita toruński ks. bp Andrzej Suski.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków z podkrakowskich Jurczyc, gdzie urodził się Haller. Mieli ze sobą replikę historycznego sztandaru Błękitnej Armii.

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika poprzedziła Msza Święta w intencji obrońców Ojczyzny w kościele garnizonowym św. Katarzyny, której przewodniczył ordynariusz polowy ks. bp Józef Guzdek.

Okazały pomnik gen. broni Józefa Hallera stanął u zbiegu ulicy Piastowskiej i placu św. Katarzyny. Rzeźba, wykonana według projektu Andrzeja Borcza, przedstawia generała w mundurze, w rozpiętym płaszczu, z pochyloną głową i wspierającego się laską.

Na cokole umieszczono napisy: "Generał Józef Haller 1873-1960" oraz "Dowódcy Frontu Pomorskiego, wyzwolicielowi Torunia w styczniu 1920 roku, Honorowemu Obywatelowi Naszego Miasta, Mieszkańcy Torunia, 13 VII 2012".

Postać gen. Hallera w dziejach Torunia wiąże się z odzyskaniem niepodległości po latach zaborów. Dowodzone przez niego wojska Frontu Pomorskiego wkroczyły do miasta 18 stycznia 1920 r., gdzie były owacyjnie witane

Generał Haller wraz ze swoim sztabem przybył do miasta trzy dni później. Przejechał konno z Dworca Miejskiego na Rynek Staromiejski, gdzie z balkonu ratusza wygłosił przemówienie do mieszkańców miasta.

MM, PAP

Aktualizacja 13 sierpnia 2012 (21:34)