logo

Saakaszwili złożył kwiaty przed pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich

Niedziela, 18 maja 2014 (19:22)
Aktualizacja: Niedziela, 18 maja 2014 (20:08)

Lech Kaczyński był symbolem wielkiej odwagi. Podczas pobytu w Gruzji pokazał, że nie boi się Władimira Putina - mówił podczas wizyty w Radomiu b. prezydent Gruzji. Micheil Saakaszwili złożył kwiaty przed pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich.

Według byłego prezydenta Gruzji, Lech Kaczyński już wtedy wiedział, że Putin nie poprzestanie na inwazji na Gruzję.

Saakaszwili powiedział w Radomiu, że przyjechał "złożyć hołd swojemu wielkiemu przyjacielowi", z którym - jak zaznaczył - łączyły go więzi polityczne.

- Ten człowiek był bohaterem mojego kraju. W najważniejszych momentach dla Europy pokazał zdumiewającą odwagę - mówił Saakaszwili.

Były prezydent Gruzji wspominał przyjazd Lecha Kaczyńskiego wraz z innymi przywódcami krajów europejskich do Gruzji w 2008 r. - Było to nie tylko jego własne bohaterstwo, ale i poświęcenie dla naszego kraju - zauważył.  - Nigdy nie zapomnę momentu, kiedy wylądował na naszej ziemi i poprosił o pokazanie miejsca, gdzie byli rosyjscy okupanci. Zmierzaliśmy tam z narażeniem życia. Gdy rozległy się strzały, wszyscy padli na ziemię. Jedynie prezydent Kaczyński stał w miejscu z ogromną dumą na twarzy, z pełną odwagą - dodał Saakaszwili.

Podkreślał, że wiele osób uważało, iż atak Rosji na Gruzję jest odosobnionym przypadkiem. W jego ocenie, Lech Kaczyński rozumiał jednak od początku, że Władimir Putin nie poprzestanie na inwazji na Gruzję, co potwierdziło się w przypadku Krymu i Ukrainy.

 

RP, PAP