zdjecie

Pokazali siłę

Wygrana Urugwaju w meczu na szczycie grupy A
Poniedziałek, 25 czerwca 2018 (21:40)

Piłkarze Urugwaju pokonali Rosję 3:0 w meczu o pierwsze miejsce w grupie A mistrzostw świata. Obie drużyny już wcześniej zapewniły sobie awans do 1/8 finału.

Ciężko było wskazać faworyta dzisiejszego spotkania. Niby Urugwaj plasuje się wyżej w światowym rankingu, ale do tej pory na mundialu lepsze wrażenie sprawiali Rosjanie, którzy w dotychczasowych meczach strzelili aż osiem bramek, gromiąc zarówno Arabię Saudyjską, jak i Egipt. Luis Suarez i spółka też wygrywali, ale skromnie, po 1:0 – i to do tego dość szczęśliwie. Tym razem jednak wątpliwości nie było, a zdecydowane zwycięstwo odnieśli „Urusi”, jakby na potwierdzenie tego, że jednak mogą odegrać na tym turnieju jedną z czołowych ról.

Rozpoczął Suarez, który w 10. minucie przymierzył z rzutu wolnego, pokonując niezbyt poradnie interweniującego Igora Akinfiejewa. Niespełna kwadrans później było już 2:0 – a w tym przypadku piłkarzom z Ameryki Płd. dopisało szczęście. Z daleka uderzył Diego Laxalt, a tor lotu piłki zmienił Denis Czeryszew, zaskakując własnego bramkarza. To nie był koniec nieszczęść Sbornej, bo po kolejnych kilku minutach otrzymała cios kolejny. Tym razem ze strony Igora Smolnikowa, który ujrzał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę.

Po przerwie Urugwajczycy spokojnie kontrolowali to, co dzieje się na boisku. Najaktywniejszym w ich szeregach był Edinson Cavani, który chciał za wszelką ceną zdobyć wreszcie swojego gola. W 80. minucie, po kapitalnej akcji z Suarezem, był blisko, albo powinien, gdyby kolega dograł mu dokładniej piłkę pod rosyjską bramką. Co się jednak odwlecze… W 90. minucie Akinfiejew obronił jeszcze strzał Diego Godina, ale Cavani wykazał się sprytem i z najbliższej odległości podwyższył na 3:0. Urugwaj dzięki temu zwycięstwu zajął pierwsze miejsce w tabeli grupy A, z kompletem dziesięciu punktów na koncie, pięcioma strzelonymi bramkami i ani jedną straconą. Rosja do 1/8 finału awansowała z drugiej pozycji.

Urugwaj – Rosja 3:0 (2:0).  Bramki: Luis Suarez (10. – wolny), Denis Czeryszew (23. – samobójcza), Edinson Cavani (90.). Żółte kartki: Rodrigo Bentancur – Jurij Gazinski, Igor Smolnikow. Czerwona kartka za drugą żółtą – Igor Smolnikow (36.). Sędzia: Malang Diedhiou (Senegal). Widzów 41 970.

Urugwaj: Fernando Muslera – Sebastian Coates, Diego Godin, Martin Caceres – Nahitan Nandez (73. Cristian Rodriguez), Matias Vecino, Lucas Torreira, Rodrigo Bentancur (63. Giorgian De Arrascaeta), Diego Laxalt – Luis Suarez, Edinson Cavani (90+3. Maximiliano Gomez).

Rosja: Igor Akinfiejew – Igor Smolnikow, Ilja Kutiepow, Siergiej Ignaszewicz, Fiodor Kudriaszow – Aleksandr Samiedow, Roman Zobnin, Aleksiej Miranczuk (60. Fiodor Smołow), Jurij Gazinski (46. Daler Kuzjajew), Denis Czeryszew (38. Mario Fernandes) – Artiom Dziuba.