logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Polska 11. w rankingu FIFA

Czwartek, 6 kwietnia 2017 (18:43)

Piłkarska reprezentacja Polski awansowała na 11. miejsce w rankingu FIFA. Tak wysoko nie plasowała się w nim jeszcze nigdy.

Prowadzona przez Adama Nawałkę drużyna bije w ostatnich miesiącach wszelkie rekordy, jeśli chodzi o lokaty zajmowane w rankingu FIFA. Niemal w każdym kolejnym jego notowaniu przesuwa się w górę, a owo „przesuwanie” oznacza wpisy na kartach historii – bo „wskakuje” na miejsca historyczne. Od dziś jest 11. i oczywiście nie trzeba dodawać, że to wyczyn dziejowy, bo takiej pozycji do tej pory nie zajmowała. W porównaniu z poprzednim notowaniem Biało-Czerwoni wyprzedzili Urugwaj, a za ich plecami nadal znajdują się kraje uznawane za futbolowe potęgi, czyli Anglia i Włochy. Jakby tego było mało, Polska może w niedalekiej przyszłości znaleźć się wśród najlepszych dziesięciu drużyn globu. Traci bowiem bardzo mało punktów do bezpośrednio ich wyprzedzającej Hiszpanii oraz dziewiątej Szwajcarii.

Z grona rywali naszej reprezentacji w grupie A eliminacji mistrzostw świata najwyżej sklasyfikowana jest Rumunia, która jednak zanotowała mocny spadek – aż o osiem pozycji, na 47. W dół przesunęła się również Dania, z 48. na 51. miejsce. Czarnogóra jest 62., a widoczny awans stał się udziałem Armenii – z 85. na 67. lokatę. Kazachstan zajmuje z kolei 105.

Zmienił się lider rankingu. Po miesiącach spoglądania na rywali z góry na drugie miejsce spadła Argentyna, co tylko dowodzi problemów, z jakimi boryka się ostatnio reprezentacja tego kraju – bardzo niepewna awansu na mundial w Rosji. Na szczycie znalazła się dla odmiany świetnie spisująca się Brazylia, która jako pierwszy kraj, poza oczywiście gospodarzami, zapewniła już sobie przepustkę na przyszłoroczne mistrzostwa. Trzecie miejsce zajmują Niemcy, a następne kolejne drużyny z Ameryki Południowej – Chile oraz Kolumbia. Szósta jest Francja, siódma Belgia, a ósma Portugalia.

Kolejny ranking zostanie opublikowany 4 maja.

Piotr Skrobisz

Aktualizacja 6 kwietnia 2017 (20:00)

NaszDziennik.pl