logo
logo

Zdjęcie: -/ Domena publiczna

Górnik – Legia: klasyk na inaugurację

Piątek, 9 czerwca 2017 (09:41)

Aktualizacja: 9 czerwca 2017 (09:41)

Choć piłkarski sezon w naszym kraju zakończył się dopiero w niedzielę, już dziś poznaliśmy terminarz kolejnych rozgrywek. W pierwszej kolejce dojdzie do klasyku, w którym Górnik Zabrze podejmie Legię Warszawa.

Ekstraklasa w sezonie 2017/18 wystartuje w piątek, 14 lipca. Szlagierem inauguracyjnej serii będzie wspomniany pojedynek w Zabrzu, gdzie Górnik, beniaminek, wracający do najwyższej klasy rozgrywkowej po rocznej przerwie, zmierzy się z broniącą tytułu Legią. Inny beniaminek, absolutny, debiutujący na tym szczeblu, na „dzień dobry” zagra w Poznaniu z Lechem. Wicemistrz kraju, Jagiellonia Białystok, wyjedzie do Niecieczy, na spotkanie z Bruk-Betem.

W piątej kolejce dojdzie do derbów Krakowa: Wisła podejmie Cracovię. W 10. w Białymstoku naprzeciw siebie staną wicemistrz oraz mistrz, czyli Jagiellonia i Legia. W 11. Legia wyjedzie do Poznania, by zmierzyć się z Lechem, a w 13. na Reymonta w Krakowie spotka się z Wisłą.

W 2017 roku zostanie rozegranych 21 kolejek. Przerwa zimowa rozpocznie się 18 grudnia i potrwa do 9 lutego. Ostatnia kolejka rundy zasadniczej odbędzie się 7 kwietnia, a potem drużyny rywalizować będą w dwóch grupach: mistrzowskiej oraz spadkowej. Uwaga – od najbliższego sezonu podział tabeli zostanie zachowany, ale zniknie szeroko komentowany i raczej krytykowany podział punktów. Oznacza to, że rywalizację w grupach wszyscy ligowcy rozpoczną z takim dorobkiem, z jakim zakończyli sezon zasadniczy. Ostatnie rozstrzygnięcia zapadną 20 maja, wcześnie, z uwagi na mistrzostwa świata w Rosji, na które, w co wszyscy wierzą, pojedzie reprezentacja Polski.

Rozgrywki toczyć się będą systemem piątek-poniedziałek, z nielicznymi wyjątkami, takimi jak kolejki poprzedzające oficjalne terminy FIFA, oraz kolejki numer 30., 36., i 37.

– W tym roku drugi sezon z rzędu przy układaniu terminarza współpracowaliśmy z amerykańską firmą GotSoccer. Przy tworzeniu zestawu par rozpatrzyliśmy prawie 30 uwag i wniosków klubów. Dotyczyły one wielu imprez masowych jak koncerty czy maratony, które wyłączają stadiony z użytku. Z tego względu zdarzają się 2 mecze z rzędu na wyjeździe, jak np. w przypadku Śląska Wrocław, którego stadion jest zajęty w lipcu przez Światowe Igrzyska Sportowe 2017. Dodatkowym wyzwaniem było także stworzenie kalendarza uwzględniającego rozgrywki Bruk-Betu Termalica oraz Sandecji Nowy Sącz u siebie. Dla beniaminka stadion w Niecieczy stał się wspólnym obiektem domowym – powiedział Marcin Stefański, dyrektor logistyki rozgrywek w Ekstraklasie S.A, cytowany na stronie spółki.

Zanim jednak sezon ekstraklasy ruszy, 7 lipca na stadionie przy Łazienkowskiej w Warszawie odbędzie się mecz o Superpuchar Polski, w którym zmierzą się mistrz, Legia, ze zdobywcą krajowego pucharu, Arką Gdynia.

 

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl