logo
logo

Zdjęcie: http://legia.com/ Internet

Legia rusza w przyszłość

Środa, 27 marca 2019 (21:37)

Wkrótce rozpocznie się budowa najnowocześniejszego w Polsce ośrodka Legia Training Center, który ma zaprowadzić stołeczny klub w przyszłość, o jakiej marzy od lat.

– Po pięciu latach udało się. Wchodzimy w ostatnią fazę przed rozpoczęciem budowy – teraz pozostało nam ją tylko zrealizować. Moim zdaniem, będzie to transformacyjny projekt, który zmieni Legię w przeciągu następnych kilku lat, a posiadanie tej infrastruktury pozwoli nam na wejście do europejskiej elity. Przy tym projekcie pracuje nie tylko zespół Legii, który poświęcił wiele czasu, ale również nasi partnerzy, którym chciałbym bardzo serdecznie podziękować, w szczególności Ministerstwu Sportu i Turystyki, Ministerstwu Rozwoju oraz Bankowi Gospodarki Krajowej – powiedział dziś Dariusz Mioduski, prezes Legii.

Przed stworzeniem projektu przedstawiciele Legii wizytowali ponad 30 obiektów treningowych w całej Europie. Największych i najważniejszych, m.in. Barcelony, Realu Madryt, Bayernu Monachium, Borussii Dortmund, FC Porto, londyńskich Arsenalu, Tottenhamu i Chelsea FC oraz Ajaxu Amsterdam. Koniec budowy zaplanowano na czerwiec 2020 roku, a przeprowadzkę miesiąc później. Kompleks powstanie w gminie Grodzisk Mazowiecki, na pograniczu Książenic i Urszulina.

Legia Training Center będzie najnowocześniejszym ośrodkiem szkoleniowo-treningowym w Polsce, z sześcioma boiskami (pięć z nawierzchnią naturalną i jedno ze sztuczną, przykryte halą pneumatyczną w okresie jesienno-zimowym). Do tego dojdzie zaplecze medyczne, siłownie i inne powierzchnie treningowe, 24 pokoje do dyspozycji piłkarzy pierwszego zespołu, 30 pokoi w bursie dla zawodników w wieku 13-18 lat oraz sale lekcyjne i konferencyjne.

– Budowa Legia Training Center to fundament strategii naszego rozwoju. Chcemy nie tylko umacniać się na pozycji najlepszego klubu w Polsce, ale także konsekwentnie budować pozycję Legii w Europie i dołączyć do europejskiej elity klubów piłkarskich. Chcemy szkolić zawodników, którzy docelowo będą grać w pierwszej drużynie Legii i innych klubów ekstraklasy, a także w czołowych klubach europejskich. Aby to osiągnąć, musimy mieć infrastrukturę, która pozwoli przyciągać i rozwijać największe talenty z Polski i regionu – podkreślił Mioduski.

– Warunki treningowe były naszą bolączką, tymczasem ośrodek zapewni nową jakość. Do Legia Training Center będą trafiać największe talenty z Polski i zagranicy. To będzie nasz drugi dom, do którego przeniesie się pierwszy zespół oraz najstarsze zespoły Akademii. Z kolei w biurach na stadionie przy ul. Łazienkowskiej zostanie część komercyjna i administracyjna klubu oraz najmłodsze drużyny Akademii – dodał prezes spółki Akademia Piłkarska Legii Tomasz Zahorski.

Wartość inwestycji wyniesie ponad 80 mln zł. Klub otrzymał 11 mln złotych dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz 1,2 mln z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Kredytowanie zapewnił natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego.

Piotr Skrobisz

Aktualizacja 2 czerwca 2019 (09:49)

NaszDziennik.pl