logo
logo

Zdjęcie: legia warszawa / Licencja: CC BY-SA 3.0/ Flickr

Kamień węgielny pod przyszłość Legii

Poniedziałek, 13 maja 2019 (23:07)

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego wmurowano dziś kamień węgielny w powstającym w Książenicach ośrodku treningowym Legii Warszawa – najnowocześniejszym tego typu obiekcie w Polsce.

– To specjalny dzień dla Legii, ale i dla polskiej piłki. Ten projekt reprezentuje coś, w co głęboko wierzę. Powstanie Legia Training Center to efekt współpracy bardzo wielu osób, z bardzo wielu środowisk – podkreślił prezes Legii, Dariusz Mioduski. Wartość imponującej inwestycji wyniesie ponad 80 mln złotych. Klub otrzymał 11 mln zł dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz 1,2 mln z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Dzięki temu projekt został rozszerzony między innymi o stadion, na którym swoje mecze będą mogły rozgrywać drużyny młodzieżowe, oraz dodatkową infrastrukturę boiskową. – Ten stadion ma służyć m.in. międzynarodowym rozgrywkom młodzieżowym. Mecze na nim będą mogli organizować Polski Związek Piłki Nożnej i Mazowiecki Związek Piłki Nożnej. Chcemy również wzbogacić ofertę otwartych obiektów dla lokalnej społeczności – powiedział prezes Akademii Legii Warszawa Tomasz Zahorski.

– Cieszę się, że w końcu stawiamy na pozytywistyczną pracę, która przyniesie efekt. Parafrazując naszego wielkiego przodka Jana Zamoyskiego, mogę powiedzieć, że sukcesy polskiej piłki będą takie, jakie będzie szkolenie. Chciałbym podziękować Legii, że infrastruktura będzie udostępniana innym klubom, które nie mają tak dużych możliwości. Sport to także wychowanie, hartowanie ducha i krzewienie wartości. Dziękuję za to przetarcie szlaków. Mam nadzieję, że tego typu ośrodki będą rosły w innych miastach. Przed nami nowa era szkolenia i przygotowania zawodników. Moim pragnieniem jest, by polska gospodarka weszła do wyższej ligi, a wraz z nią polska piłka – przyznał obecny na dzisiejszej uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Budowa ośrodka ruszyła w kwietniu, a zakończenie planowane jest na czerwiec 2020 r. Ośrodek, budowany w miejscowości Książenice, która leży w gminie Grodzisk Mazowiecki, będzie współpracował z innymi klubami ekstraklasy: Pogonią Szczecin, Jagiellonią Białystok i Cracovią. – Trzeba myśleć ponad podziałami i strategicznie, aby wejść na nowy poziom rywalizacji. Mam nadzieję, że wkrótce cała Polska będzie dumna z tego miejsca – powiedział Mioduski.

Legia Training Center będzie najnowocześniejszym ośrodkiem szkoleniowo-treningowym w Polsce, z sześcioma boiskami (pięcioma z nawierzchnią naturalną i jednym ze sztuczną, przykrytymi halą pneumatyczną w okresie jesienno-zimowym). Trenujący tam piłkarze, zarówno pierwszej drużyny Legii, jak i młodzieżowcy oraz juniorzy będą mieli do dyspozycji pełne zaplecze medyczne, siłownie i inne powierzchnie treningowe.

 

Piotr Skrobisz

Aktualizacja 23 lipca 2019 (13:45)

NaszDziennik.pl