logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Piłkarze mają grać

Czwartek, 12 marca 2020 (22:08)

Piłkarze ekstraklasy, a także 1. i 2. ligi, mają kontynuować rozgrywki, choć PZPN przygotował rozwiązania na wypadek konieczności nagłego ich przerwania  lub nawet odwołania.

Jak wiadomo od kilku dni, wszelkie rozgrywki ligowe w naszym kraju mają się toczyć bez udziału publiczności – przy pustych trybunach hal i stadionów. W środę na przedwczesne zakończenie sezonu zdecydowały się władze ligi hokejowej. Dziś podobnie postąpili włodarze PZKosz – w przypadku ligi kobiet. Jako ostateczne przyjęto wyniki po 21. kolejce rundy zasadniczej, bez rozgrywania fazy play-off. Mistrzem Polski została w tej sytuacji Arka Gdynia. Rozgrywki mężczyzn natomiast zawieszono, podobnie jak zmagania w ligach siatkówki i piłki ręcznej, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nadal mają grać za to piłkarze nożni – oczywiście przy pustych trybunach, na których nie pojawią się nawet dziennikarze. Decyzję także podjął dziś zarząd PZPN, a dotyczy ona trzech najwyższych szczebli, czyli ekstraklasy, 1. oraz 2. ligi. Mecze w nich będą się odbywały zgodnie z kalendarzem, ale jak długo – nikt nie jest w stanie powiedzieć.

Gdyby się okazało, że spotkania na pewien czas trzeba będzie przerwać, związek przygotował warianty zastępcze. I tak, w takim wypadku, zostanie ustalony nowy kalendarz rozgrywek, jednak przy założeniu, że mogą one zostać przedłużone maksymalnie o tydzień. Obecnie obowiązujące daty zakończenia sezonu 2019/2020 to 17 maja w przypadku ekstraklasy i 31 maja, jeśli chodzi o pozostałe ligi. Gdyby się jednak okazało, że przerwa w rozgrywkach będzie dłuższa, jako końcowe tabele w trzech najwyższych klasach zostaną uznane te po ostatniej pełnej kolejce spotkań. W takim wypadku w 1. i 2. lidze nie byłyby rozgrywane baraże o awans, a do wyższej klasy trafiłyby trzy czołowe zespoły z końcowej tabeli.

Przypomnijmy, że do teraz piłkarze ekstraklasy rozegrali 26 kolejek. W tabeli prowadzi Legia Warszawa, która zgromadziła 51 punktów, a dalsze miejsca zajmują Piast Gliwice (43), Cracovia Kraków, Śląsk Wrocław i Lech Poznań (po 42) oraz Pogoń Szczecin (41). Na trzech ostatnich, spadkowych, lokatach plasują się Korona Kielce (26 pkt), Arka Gdynia (25) i ŁKS Łódź (20).

Z powodu epidemii koronawirusa zawieszono już rozgrywki w ligach włoskiej i hiszpańskiej. Wirus został wykryty u m.in. piłkarza Juventusu Turyn Daniele Ruganiego.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl