logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Miliony dla szkółek

Środa, 29 kwietnia 2020 (08:39)

Aktualizacja: 29 kwietnia 2020 (09:44)

Aż 35 milionów złotych przeznaczyło Ministerstwo Sportu na tegoroczną realizację programu „Certyfikacji Szkółek Piłkarskich”.

Program ten jest częścią ogłoszonego w 2019 r. przez premiera Mateusza Morawieckiego „Planu dla piłki”, którego celem jest podniesienie i ujednolicenie poziomu szkolenia w tych ośrodkach. Ma się tak stać poprzez wyznaczenie standardów pracy z młodymi zawodnikami, wsparcie merytoryczno-finansowe trenerów i osób prowadzących zajęcia oraz skuteczny monitoring realizacji założeń. W tym roku, na certyfikację szkółek ministerstwo przeznaczy aż 35 milionów złotych. To wyjątkowa kwota, bo najwyższa w historii, wydana na upowszechnianie wśród najmłodszych konkretnej dyscypliny sportu. – Kwota ta pozwoli na wsparcie blisko 600 szkółek piłkarskich pracujących z dziećmi i młodzieżą w całej Polsce – poinformowała minister Danuta Dmowska-Andrzejuk, dodając, że program ten jest kolejnym elementem sportowej „Tarczy antykryzysowej”. – Wcześniej, podjęłam decyzję o przeznaczeniu rekordowej kwoty w wysokości 55 milionów złotych na tegoroczny rządowy program „Klub”. Zależy nam na wsparciu sportu powszechnego, który odgrywa ogromną role w profilaktyce zdrowotnej – powiedziała szefowa resortu.

Program „Certyfikacji Szkółek Piłkarskich” skierowany jest do podmiotów prowadzących szkolenie dla dzieci i młodzieży w wieku 5-13 lat w zakresie piłki nożnej. Zostanie nim objętych ponad 57 tys. uczestników oraz ponad 3,7 tys. trenerów w całym kraju. Ogólnopolskim operatorem programu został Polski Związek Piłki Nożnej.

– Niedługo ponownie ruszy PKO Ekstraklasa, ale nie zapominajmy, że przyszli mistrzowie i reprezentanci Polski nie biorą się znikąd. Kilka miesięcy temu przedstawiliśmy nasz „Plan dla piłki” – kompleksową wizję wsparcia rozwoju tej dyscypliny w Polsce. Dziś Ministerstwo Sportu uruchamia program certyfikacji szkółek piłkarskich, będący częścią tej wizji i jednocześnie „Tarczy antykryzysowej” dla sportu. Gratuluję pani minister Danucie Dmowskiej-Andrzejuk i dziękuję za sprawne wdrożenie projektu – podkreślił premier Morawiecki.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl