logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Piłkarze przebadani. I zdrowi!

Piątek, 8 maja 2020 (18:58)

W chwili obecnej nie ma już żadnych przeszkód, aby piłkarze ekstraklasy mogli wrócić do grupowych treningów, a w dalszej perspektywie do rywalizacji na boisku. Wszyscy oni, wraz z członkami sztabów szkoleniowych, przeszli bowiem pomyślnie testy na obecność koronawirusa, będące podstawowym wymogiem przy planach powrotu do normalności, choćby względnej.

W ostatnich dniach było trochę zamieszania, niektórzy piłkarze musieli przechodzić testy powtórzeniowe, ale dziś zarządzająca rozgrywkami Ekstraklasa SA poinformowała, że wszyscy są zdrowi. Zdrowi są również członkowie sztabów szkoleniowych, a to oznacza zgodę na podjęcie treningów zespołowych.

– Mamy już wyniki wszystkich testów. Są one bardzo optymistyczne. Na 800 przebadanych osób mamy tylko jeden przypadek pozytywny w kierunku aktywnej infekcji COVID-19, potwierdzony dwoma testami. Co ważne bez konsekwencji dla klubu, gdyż nie jest to zawodnik ani członek sztabu szkoleniowego. Przypadek ten udało się wychwycić wcześnie dzięki przeprowadzaniu i analizie ankiet medycznych. Osoba ta nie miała kontaktu z drużyną. To pokazuje, że wprowadzona przez nas izolacja sportowa oraz codzienne wypełnianie ankiet medycznych ma głęboki sens. Kluby muszą ściśle przestrzegać tej procedury, aż do ostatniego meczu sezonu – powiedział prof. Krzysztof Pawlaczyk, członek komisji medycznej PZPN oraz ekspert medyczny Ekstraklasy, cytowany na stronie spółki.

Wiadomo również, że przebadanych musi zostać jeszcze czterech piłkarzy, którzy wrócili z zagranicy. Zgodnie z procedurami sanitarnymi wprowadzonymi przez władze kończą oni obowiązkową 14-dniową kwarantannę nie mając kontaktów z resztą zespołów.

– Jesteśmy pierwszą grupą w Polsce która przebadała się na taką skalę i tak kompleksowo. Plan, który został przygotowany przez grupę medyczną Ekstraklasy i PZPN, zaakceptowany przez stronę rządową, zdał egzamin. Pierwszy etap za nami. Teraz czas na treningi i dalsze ścisłe przestrzeganie ustalonych zaleceń, tak żebyśmy pod koniec maja mogli wznowić rozgrywki. Dziękuję wszystkim klubom za współpracę w tym niełatwym i zupełnie nowym w świecie piłkarskim zadaniu, jakim jest powrót do gry w obliczu pandemii koronawirusa. Wiele klubów było bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie planu powrotu rozgrywek w ramach grupy sportowej i medycznej Ekstraklasy – przyznał prezes spółki, Marcin Animucki.

Dziś oficjalnie ogłoszono również program dwóch pierwszych kolejek, które rozegrane zostaną po trwającej od 9 marca przerwie. Sezon zostanie wznowiony 29 maja. Ostatnią kolejkę rundy zasadniczej zaplanowano na 14 czerwca, zaś kampania 2019/20 zakończy się 18 i 19 lipca, kiedy to zostaną rozegrane mecze 37. kolejki w grupie spadkowej i mistrzowskiej. Szczegółowy harmonogram wszystkich kolejek do końca sezonu będzie opublikowany po 12 maja. – Do końca sezonu wszyscy piłkarze i sztaby szkoleniowe wytypowane przez kluby będą poddani rygorystycznym procedurom treningowo-medycznym, umożliwiającym bezpieczne zakończenie rozgrywek – przyznał dyrektor operacyjny Ekstraklasy S.A. Marcin Stefański.

Po 26 kolejkach liderem tabeli jest Legia, która ma na koncie 51 punktów i o osiem wyprzedza broniącego tytułu Piasta Gliwice. Tabelę zamyka ŁKS, który ma aż 11 punktów straty do bezpiecznej 13 lokaty. Przypomnijmy, że ostatni przed wybuchem epidemii koronawirusa mecz odbył się 9 marca – Korona Kielce pokonała w nim ŁKS 1:0.

Terminarz 27. i 28. kolejki:

27. kolejka: piątek, 29 maja: Śląsk Wrocław – Raków Częstochowa (godz. 18.00), Pogoń Szczecin – KGHM Zagłębie Lubin (20.30), sobota, 30 maja: ŁKS Łódź – Górnik Zabrze (15.00), Piast Gliwice – Wisła Kraków (17.30), Lech Poznań – Legia Warszawa (20.00), niedziela, 31 maja: Cracovia – Jagiellonia Białystok (15.00), Lechia Gdańsk – Arka Gdynia (17.30), poniedziałek, 1 czerwca: Wisła Płock – Korona Kielce (18.00).

28. kolejka: piątek, 5 czerwca: Raków Częstochowa – ŁKS Łódź (18.00), Górnik Zabrze – Lechia Gdańsk (20.30), sobota, 6 czerwca: Jagiellonia Białystok – Wisła Płock (15.00), KGHM Zagłębie Lubin – Lech Poznań (17.30), Pogoń Szczecin – Cracovia (20.00), niedziela, 7 czerwca: Korona Kielce – Piast Gliwice (12.30), Arka Gdynia – Śląsk Wrocław (15.00), Wisła Kraków – Legia Warszawa (17.30).

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl