logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Białek „Wilkiem”

Środa, 19 sierpnia 2020 (16:24)

Bartosz Białek jest od dziś piłkarzem VfL Wolfsburg. Niemcy za 18-letniego napastnika zapłacili Zagłębiu Lubin około pięciu milionów euro.

Urodzony w Brzegu młodzian jest doskonałym przykładem błyskawicznej kariery i wykorzystania swojej szansy. Tak naprawdę jeszcze przed rokiem niemal nikt o nim nie słyszał, no może poza nielicznymi kibicami śledzącymi zmagania trzecioligowych rezerw Zagłębia. Początki minionego sezonu też oglądał z boku, na debiut czekając aż do listopada i 15. kolejki ekstraklasy. To wtedy wszedł na boisko w spotkaniu w Rakowem Częstochowa i od razu zadbał o to, by nikt o nim nie zapomniał. Debiut okrasił golem, a w kolejnych meczach dostawał coraz więcej szans – i je wykorzystywał. Łącznie wystąpił w 19 ekstraklasowych spotkaniach, zdobywając w nich dziewięć goli. Bardzo dużo. Nic zatem dziwnego, że szybko trafił do notesów menedżerów i przedstawicieli zagranicznych klubów. Ci w skutecznym, obdarzonym świetnymi warunkami fizycznymi (Bartosz mierzy 191 cm wzrostu) chłopaku dostrzeli materiał na klasowego piłkarza i stało się jasne, że Zagłębie może otrzymać ofertę, której się nie oprze. Włodarze miedziowego klubu podkreślali jednak, iż rozważą tylko te najbardziej atrakcyjne zarówno dla Zagłębia, jak i samego zawodnika. Najbardziej konkretni okazali się działacze Wolfsburga. Ich propozycja, w wysokości około pięciu milionów euro, została zaakceptowana, Białek w weekend przeszedł badania, a dziś został przedstawiony jako nowy zawodnik „Wilków”. – Przejście do Bundesligi jest dla mnie spełnieniem marzeń i nie mogę się doczekać kontynuowania kariery w tej lidze, jednej z najsilniejszych w świecie. Postaram się jak najszybciej zaadoptować w drużynie i znaleźć wspólny język z kolegami, by móc skupić się wyłącznie na futbolu – powiedział reprezentant Polski do lat 19. – Bartosz jest młody, głodny sukcesu i dokładnie wpisuje się w naszą filozofię. Jesteśmy przekonani, że zrobi z nami kolejny krok w rozwoju, i że w nadchodzących latach pomoże nam osiągnąć zamierzone cele – przyznał dyrektor sportowy VfL Marcel Schäfer.

Wolfsburg jest jednym z najbardziej „polskich” klubów ligi niemieckiej. W przeszłości jego piłkarzami – zapisując się najczęściej w jego historii jednoznacznie pozytywnie – byli Andrzej Juskowiak, Waldemar Kryger, Krzysztof Nowak, Jacek Krzynówek, Jakub Błaszczykowski oraz Mateusz Klich.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl