logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Koronawirus w Pogoni

Niedziela, 27 września 2020 (18:11)

Koronawirus z niespotykaną do tej pory siłą zaatakował piłkarską ekstraklasę. Pozytywny wynik testu miało bowiem 21 zawodników, dwóch trenerów, cztery osoby ze sztabu szkoleniowego i trzech pracowników administracyjnych Pogoni Szczecin. Najbliższy ligowy mecz tej drużyny został przeniesiony.

Jeśli do tej pory słyszeliśmy o zarażeniu wśród naszych ligowców, to zazwyczaj dotyczył on pojedynczych osób – piłkarzy, trenerów, działaczy. Teraz wybuchła „bomba”. Już w środę u jednego z piłkarzy Pogoni wystąpiły objawy przeziębienia. Dzień później podobne problemy dotknęły czterech kolejnych graczy. Grupę natychmiastowo odizolowano od reszty zespołu i podjęto decyzję o profilaktycznych badaniach. Gdy otrzymano wyniki, wśród których były pozytywne, odwołano sobotni trening, a na badania wysłano kilkudziesięcioosobową grupę piłkarzy, członków sztabu i klubowych pracowników, którzy w ostatnich dniach mogli mieć kontakt z chorymi. Ostateczny efekt? Wyniki dodatnie w aż 30 przypadkach. Wśród zarażonych znalazło się 21 zawodników, 2 trenerów, 4 przedstawicieli sztabu oraz 3 pracowników administracyjnych.

Klub poinformował, że stało się to mimo stosowania się do zaleceń komisji medycznej oraz wdrażania własnych działań profilaktycznych, jak dodatkowe serie badań dla pracowników, specjalne zasady bezpieczeństwa w budynku klubowym czy powrót zdecydowanej większości kadr administracyjnych do trybu pracy zdalnej.

– Opublikowane liczby mogą szokować, bo w polskiej piłce profesjonalnej to pierwszy przypadek na tak dużą skalę. Chciałbym jednak uspokoić zaniepokojonych – na tyle, na ile możemy, panujemy nad sytuacją. Wszystkie osoby z wynikami dodatnimi są odizolowane, są w stałym kontakcie z nami. Dbamy o nie pod kątem zdrowotnym, ale także sportowym i logistycznym. Z sytuacją kwarantanny całej drużyny mierzyliśmy się już kilka miesięcy temu i teraz jesteśmy do tego tematu dobrze przygotowani – przyznał Bartosz Paprota, lekarz Pogoni, w rozmowie z klubowymi mediami.

W związku z zaistniałą sytuacją przełożony został zaplanowany na 6 października ligowy mecz Pogoni z Jagiellonią Białystok. – Zdrowie zawodników i członków sztabów jest dla nas kwestią nadrzędną. Dzięki wypracowanym kilka miesięcy temu procedurom wiemy, jak postępować w takich sytuacjach. Drużyna Pogoni będzie miała teraz czas na leczenie i regenerację, tym bardziej że przed nami przerwa na spotkania reprezentacji – powiedział prezes Ekstraklasy SA Marcin Animucki.

W najbliższym tygodniu testy wymazowe na obecność koronawirusa przejdą wszystkie drużyny ekstraklasy. – Działamy zgodnie z rekomendacjami zespołu medycznego i przyjętym przez nas protokołem. Chcemy zapobiec ewentualnej transmisji wirusa, dlatego musimy mieć pełny obraz sytuacji. Ekstraklasa SA w tym sezonie przeznaczyła na finansowanie testów 1,6 miliona złotych – zaznaczył Animucki.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl