logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Doha Stadium Plus Qatar/ Licencja: CC BY 2.0/ Wikipedia

Ręczni bez Szmala i Bieleckiego

Czwartek, 8 grudnia 2016 (21:13)

Próżno szukać nazwisk największych gwiazd polskiej piłki ręcznej w ogłoszonej dziś szerokiej kadrze reprezentacji na mistrzostwa świata, które w styczniu odbędą się we Francji.

Dla wielu kibiców lista ogłoszona przez trenera Tałanta Dujszebajewa może być szokiem. Znajduje się na niej 21 zawodników, ale wśród nich nie ma tych, którzy przez ostatnie lata stanowili o sile naszej narodowej drużyny. Byli jej liderami, gwiazdami, kimś, kto decydował o jej obliczu, prowadził do sukcesów. Tuż po igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro reprezentacyjne kariery zakończyli dwaj z nich – Bartosz Jurecki i Adam Wiśniewski. Minęło trochę czasu i ich śladem podążył Krzysztof Lijewski. On akurat zostawił sobie małą furtkę, deklarując, iż kiedyś być może jeszcze w biało-czerwonych barwach zagra. Kiedy ogłaszał swoją decyzję, pojawiły się informacje, że podobnie mogą postąpić dwie ikony, bez których reprezentacji Polski absolutnie sobie nie wyobrażaliśmy – i wciąż nie wyobrażamy: Sławomir Szmal i Karol Bielecki. I faktycznie, w ogłoszonym dziś przez Dujszebajewa składzie ich nazwiska się nie znalazły.

Na tym jednak wielkie osłabienie naszej drużyny się nie zakończyło. Aż trudno w to uwierzyć, ale we Francji nie zagra Michał Jurecki. Motor napędowy reprezentacji nabawił się kontuzji kilka dni temu, krótko po tym, jak wrócił na boisko po długiej przerwie spowodowanej urazem. Dosłownie chwilę wcześniej problemy zdrowotne z mistrzostw wyeliminowały Michała Szybę.

Kto zatem pozostał? Z wielkich nazwisk – Mariusz Jurkiewicz i Kamil Syprzak, jeden z trzech powołanych występujących na co dzień w klubie zagranicznym. Piotr Wyszomirski, który pod nieobecność Szmala będzie musiał całkowicie wziąć na siebie odpowiedzialność, pamiętając o tym, że w piłce ręcznej bramkarz pełni szczególną rolę. Pozostali Mateusz Jachlewski, Michał Daszek, Przemysław Krajewski. Poza tym można znaleźć zawodników młodych, których występy w reprezentacji da się policzyć na palcach.

Mistrzostwa świata rozpoczną się 11 i potrwają do 29 stycznia. Polacy na początek zmierzą się w grupie z gospodarzami, Rosją, Brazylią, Norwegią i Japonią. Biało-Czerwoni na zgrupowaniu przed tym turniejem spotkają się 15 grudnia. Potem pracować będą w dniach 15-23 grudnia oraz 27-30 grudnia. Na początku stycznia zagrają w towarzyskim turnieju w Hiszpanii.

Szeroka kadra Polski:

Bramkarze: Mateusz Kornecki (NMC Górnik Zabrze), Adam Malcher (Gwardia Opole), Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Piotr Wyszomirski (TBV Lemgo).

Zawodnicy z pola: Piotr Chrapkowski, Mariusz Jurkiewicz, Mateusz Jachlewski, Paweł Paczkowski, Patryk Walczak (wszyscy Vive Tauron Kielce), Tomasz Gębala, Maciej Gębala, Michał Daszek, (wszyscy Orlen Wisła Płock), Przemysław Krajewski, Rafał Przybylski, Krzysztof Łyżwa (wszyscy Azoty Puławy), Adrian Nogowski (MMTS Kwidzyn), Arkadiusz Moryto (Zagłębie Lubin), Paweł Niewrzawa (Wybrzeże Gdańsk), Marek Daćko (NMC Górnik Zabrze), Kamil Syprzak (FC Barcelona Lassa), Łukasz Gierak (TuS N-Luebbecke).

Piotr Skrobisz

Aktualizacja 1 lipca 2017 (20:40)

NaszDziennik.pl