logo
logo

Zdjęcie: Claudio Martino/ Licencja: CC BY-SA 4.0/ Wikipedia

Mediolan – San Remo – triumf Kwiatkowskiego

Sobota, 18 marca 2017 (20:37)

Michał Kwiatkowski z grupy Sky wygrał po zaciętym finiszu jednoetapowy wyścig kolarski Mediolan – San Remo. Drugi był aktualny mistrz świata Słowak Peter Sagan (Bora). To pierwszy z pięciu najbardziej prestiżowych klasyków, tzw. monumentów kolarstwa.

Trzecie miejsce zajął Francuz Julian Alaphilippe (Quick-Step), który stoczył emocjonującą walkę na finiszu z Kwiatkowskim i Saganem. 

Peleton, przyprowadzony przez Norwega Alexandra Kristoffa (Katiusza), przyjechał pięć sekund za najlepszą trójką. 

Mediolan – San Remo jest najdłuższym jednodniowym wyścigiem w sezonie. W tegorocznej edycji kolarze pokonali dystans nieco krótszy niż w poprzednich latach – 291 km, wspinając się w końcówce tradycyjnie na dwa podjazdy – Cipressa i Poggio. Ostatnie kilometry stanowił zjazd z Poggio i odcinek płaski, a finisz tradycyjnie wytyczono na Via Roma.

Na finałowym podjeździe z peletonu oderwał się Sagan, za którym pojechali Kwiatkowski i Alaphilippe. Ich przewaga nad resztą stawki dochodziła nawet do 17 sekund, ale później zaczęła systematycznie maleć.

Około kilometra przed metą było już jasne, że walkę o zwycięstwo stoczy trójka uciekinierów. Przez długi czas prowadził Sagan, na drugim miejscu jechał Kwiatkowski, który w tym sezonie triumfował juz w innym włoskim klasyku – Strade Bianche. 

Na ostatniej prostej Polak zaatakował i na finiszu wyprzedził minimalnie rywali. Różnice były tak niewielkie, że wstrzymywano się chwilę z ogłoszeniem zwycięzcy. Ostatecznie potwierdzono, iż najlepszy okazał się kolarz Sky, mistrz świata z 2014 roku. Został pierwszym Polakiem w historii, który wygrał ten wyścig.

Najwięcej zwycięstw w organizowanym od 1907 roku klasyku – siedem – odniósł Belg Eddy Merckx. 

W sobotę rozegrano 108. edycję tego prestiżowej imprezy.

Z Polaków dotychczas najlepiej spisywał się Zbigniew Spruch, który dwukrotnie finiszował w czołowej dziesiątce – był trzeci w 1999 i czwarty w 2000 roku.

Kwiatkowski rywalizował w Mediolan – San Remo w czterech poprzednich sezonach. Blisko sukcesu był w ubiegłym roku, gdy jeszcze półtora kilometra przed metą samotnie prowadził, odłączywszy się od peletonu na zjeździe z Poggio. Zabrakło mu jednak sił i ostatecznie zajął 40. miejsce. 

Wyniki wyścigu Mediolan – San Remo (291 km):

1. Michał Kwiatkowski (Polska/Team Sky)

2. Peter Sagan (Słowacja/Bora)

3. Julian Alaphilippe (Francja/Quick-Step) 

4. Alexander Kristoff (Norwegia/Katiusza) 

5. Fernando Gaviria (Kolumbia/Quick-Step)

6. Arnaud Demare (Francja/FDJ)

7. John Degenkolb (Niemcy/Trek)

8. Nacer Bouhanni (Francja/Cofidis)

9. Elia Viviani (Włochy/Team Sky)

10. Caleb Ewan (Australia/Orica) 

RP, PAP

NaszDziennik.pl