logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Bańka w najwyższych strukturach WADA

Środa, 5 kwietnia 2017 (21:05)

To już pewne i oficjalne. Minister sportu i turystyki Witold Bańka został przedstawicielem Rady Europy w Komitecie Wykonawczym Światowej Agencji Antydopingowej.

Powstała w 1999 roku WADA to najważniejsza organizacja zajmująca się zwalczaniem dopingu w sporcie. Wyznacza kierunki, standardy, ustala przepisy i regulacje, którymi muszą kierować się kraje i zawodnicy. Jest to szczególnie ważne teraz, w czasach, w których pęd za sukcesach spowodował szaleńczy wyścig i technologii i poszukiwań dróg na skróty, mających w jak najszybszym czasie przynieść jak najbardziej okazały wynik. Tymi drogami na skróty stały się najczęściej zakazane specyfiki.

A jak bardzo są rozpowszechnione, dowodził choćby zaprezentowany we wtorek przez WADA szczegółowy raport za rok 2015. Agencja przeprowadziła w nim i przeanalizowała 229 412 badań. 2522 okazało się pozytywnych. Najczęściej zakazane substancje przyjmowali Rosjanie – 176 razy. Polacy – 43, co dało naszemu krajowi 13. miejsce w zestawieniu. Najwięcej przypadków dopingu związanych było z kulturystyką (270), bardzo dużo również z lekkoatletyką (242) oraz podnoszeniem ciężarów (239).

Od dziś swego przedstawiciela w najwyższych strukturach WADA będzie mieć Polska. Przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym został bowiem minister Bańka, którego kandydatura została poparta jednogłośnie. Wcześniej żaden nasz rodak nie pełnił stanowiska o takim znaczeniu w światowych strukturach antydopingowych. – To osobisty sukces ministra, który od początku swojej pracy w rządzie wypowiedział zdecydowaną walkę dopingowi w polskim sporcie – podkreśliła premier Beata Szydło. W dwunastoosobowym Komitecie zasiada po sześciu przedstawicieli środowisk sportowych oraz rządów, których wskazują poszczególne organizacje kontynentalne. Gremium to odpowiada za zarządzanie i rzeczywiste prowadzenie polityki Agencji.

Sam Bańka wybór określił mianem „wyróżnienia i ogromnej odpowiedzialności oraz wyzwania”. – Będziemy mówić w imieniu Europy i wyznaczać kierunki polityki antydopingowej na całym świecie, prezentując stanowisko wszystkich 47 państw członkowskich Rady Europy. To wielka nobilitacja dla całego resortu, dla naszego rządu. Zależy nam, by WADA była silną organizacją, wzmocnioną finansowo i budżetowo, prowadzącą jeszcze skuteczniej walkę o czysty sport, pozbawiony dopingu i korupcji – powiedział szef resortu. Bańka od zawsze prezentował zdecydowaną postawę wobec zjawiska niedozwolonego wspomagania sportowców. W ubiegłym roku ministerstwo przygotowało projekt ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, przewidujący m.in. utworzenie nowoczesnej i wszechstronnie wyposażonej w kompetencje Polskiej Agencji Antydopingowej. Projekt został przyjęty przez rząd 20 grudnia.

Formalnie powołanie ministra Bańki na członka Komitetu Wykonawczego WADA nastąpi 18 maja w czasie posiedzenia Zarządu tej organizacji. Dopełni on kadencję byłej norweskiej minister ds. sportu Thorhild Widvey, z możliwością reelekcji na lata 2018-2019.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl