logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Inwestycja w przyszłość

Środa, 11 października 2017 (21:05)

Kolejne 25 osób dołączy do jednego ze sztandarowych programów Ministerstwa Sportu i Turystyki o nazwie „Team 100”.

„Team 100”, to program przeznaczony dla młodych, najbardziej utalentowanych polskich sportowców w wieku 18-23 lata. – Bodaj najważniejszym w życiu każdego z nich, bo właśnie wtedy, najczęściej, decydują się losy przyszłych karier – zauważył dziś minister Witold Bańka. – Chcemy, żeby jak największa grupa perspektywicznych zawodników miała możliwość realizowania celów. Zależy nam również, by młodzi sportowcy uczyli się efektywnego inwestowania we własną karierę. Warto dodać, że te środki stanowią dodatkowe, pozazwiązkowe wsparcie – dodał.

„Team 100” został zainaugurowany w czerwcu, kiedy to jego beneficjantami zostało stu zdolnych zawodników i zawodniczek. Już wtedy mówiło się jednak, że ta granica nie jest zamknięta, że nazwa „Team 100” nie musi oznaczać, że zawsze opieką będzie objęta dokładnie taka liczba sportowców. Dziś to się potwierdziło, bo Bańka poinformował o kolejnych 25 przyjętych osobach. – To projekt elastyczny, bez granic – podkreślił szef resortu. Każdy z beneficjantów programu, corocznie, otrzymuje ok. 40 tysięcy złotych na rozwój kariery. Co ważne, nikt nie narzuca mu z góry, na co te pieniądze na wydawać. Robi to sam, wedle uznania, ale oczywiście wyłącznie na sprawy związane ze sportem lub edukacją. Przykładowo, może zatrudnić dodatkowych trenerów, lekarzy, fizjoterapeutów czy psychologów. Wszystko według własnego uznania, ale odpowiedzialnie – co dziś podkreślał Bańka.

– Postawiliśmy na utalentowaną młodzież, która ma ambicje walczyć o najwyższe stopnie podium, chce promować polskie wartości, a także pełnić rolę ambasadorów polskości w świecie – zaznaczył Cezary Andrzej Jurkiewicz, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, która współtworzy program wraz z ministerstwem sportu.

W tym roku młodzi sportowcy objęci wsparciem wywalczyli 53 medale mistrzostw świata i Europy. Dominują wśród nich przedstawiciele tych dyscyplin, które w ostatnich latach dostarczały nam najwięcej medali olimpijskich, czyli lekkoatleci, kajakarze, wioślarze, kolarze czy przedstawiciele sportów zimowych.

Piotr Skrobisz

Aktualizacja 14 listopada 2017 (19:51)

NaszDziennik.pl