logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Konferencja WADA w Katowicach!

Środa, 15 listopada 2017 (20:50)

To już pewne. W 2019 roku w Katowicach odbędzie się Światowa Konferencja Antydopingowa organizowana przez WADA.

Powierzenie Polsce tego wydarzenia jest ogromnym wyróżnieniem i potwierdzeniem naszej roli i znaczenie na placu boju ze zjawiskiem nielegalnego wspomagania. WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa, jest największą i najważniejszą organizację zajmującą się walką z dopingiem w sporcie. Wyznacza jej standardy i kierunki, monitoruje wszelkie niepokojące zjawiska i ocenia, czy podejmowane przez nią działania i środki przynoszą określone rezultaty. To WADA tworzy Światowy Kodeks Antydopingowy, do którego muszą się stosować sportowcy na całym globie – i na podstawie którego ustalane są kary za ewentualne przewinienia i występki.

W maju zapadła decyzja, powierzająca Polsce organizację piątej Światowej Konferencji Antydopingowej. To cykliczna impreza, odbywająca się co sześć lat – gospodarzami poprzednich były Lozanna, Kopenhaga, Madryt i Johannesburg. Inicjatorem przeprowadzenia jej w Polsce był minister sportu i turystyki Witold Bańka. Jest on, przypomnijmy, przedstawicielem 47 państw Rady Europy w Komitecie Wykonawczym Światowej Agencji Antydopingowej. W ostatnich miesiącach przedstawiciele WADA gościli w Katowicach, przyglądając się m.in. najważniejszym obiektom, m.in. Spodkowi, gmachom Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Już dziś zakłada się, że na Śląsku może się pojawić około dwa tysiące najważniejszych w świecie osób zajmujących się tematyką dopingu i walki z tym zjawiskiem.

Dziś wreszcie zapadła ostateczna decyzja. Minister Bańka podpisał w Seulu – gdzie odbywa się posiedzenie Komitetu Wykonawczego WADA – umowę o powierzeniu Polsce organizacji konferencji. – To niezwykle ważne wydarzenie dla Polski i całego środowiska sportowego na świecie. Podczas konferencji zapadną kluczowe decyzje przesądzające o globalnym kierunku walki z dopingiem – powiedział szef resortu.

Przypomnijmy, że od lipca działa Polska Agencja Antydopingowa (POLADA), której powstanie Bańka określił „wielkim dniem dla polskiego sportu i wielkim dniem dla polskiego systemu antydopingowego”.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl