logo
logo

Zdjęcie: DzejKej86/ Licencja: CC BY-SA 4.0/ Wikipedia

DME w Chorzowie!

Wtorek, 17 listopada 2020 (14:46)

Aktualizacja: Wtorek, 17 listopada 2020 (15:02)

W dniach 19-20 czerwca przyszłego roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędą się lekkoatletyczne drużynowe mistrzostwa Europy – kolejna wielka impreza w „Królowej sportu” organizowana w tym właśnie miejscu.

Lekkoatleci w DME już raz na naszej ziemi walczyli – przed dwoma laty w Bydgoszczy. Biało-Czerwoni odnieśli wówczas spektakularny sukces – w wielkim stylu imprezę tę, pierwszy raz w historii, wygrywając. Gospodarzem edycji 2021 miał być początkowo Mińsk, ale stowarzyszenie European Athletics zdecydowało się na zmianę i powierzyło ją ponownie Polsce – a konkretnie Chorzowowi, w którym od czasu modernizacji Stadionu  Śląskiego kwitnie lekkoatletyczne życie, także w trudnych czasach pandemii.

W maju przyszłego roku na tamtejszym imponującym obiekcie zorganizowane zostaną nieoficjalne mistrzostwa świata sztafet, a miasto ubiegało się również o przeprowadzenie mistrzostw Europy w 2024 roku – w finałowej rywalizacji przegrywając jednak z Rzymem. W przypadku Chorzowa z pewnością sprawdzi się jednak powiedzenie: „co się odwlecze, to nie uciecze”, a na razie otrzymał on niespodziankę w postaci DME.

– Nigdy wcześniej reprezentacja, która zwyciężyła w poprzedniej edycji drużynowych mistrzostw Europy nie miała przywileju obrony tytułu na własnej ziemi. Tworzymy więc piękną historię. Jestem przekonany, że tak od strony organizacyjnej, jak i sportowej projekt, który właśnie się rozpoczyna, zakończy się sukcesem – przyznał Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

– Drużynowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w województwie śląskim, na Stadionie Śląskim, to ogromny sukces zarówno sportowy i promocyjny, ale także jestem pewien, że to przyniesie korzyści dla turystyki i gospodarki. To jednocześnie potwierdzenie, że Narodowy Stadion Lekkoatletyczny [miano takie zyskał w sierpniu 2020 – przyp. red.] to wyjątkowy obiekt na sportowej mapie Polski i Europy. Podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego czy Memoriału Kamili Skolimowskiej podziwialiśmy już najlepszych sportowców z Europy i świata, a potencjał stadionu jest ceniony przez zawodników oraz osoby odpowiedzialne za wybór najlepszych miejsc do przeprowadzenia zawodów – podkreślił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Pod wrażeniem Stadionu Śląskiego pozostają również władze europejskiej federacji, jak choćby goszczący w naszym kraju dyrektor tej organizacji, Christian Milz. – Chorzów być może nie otrzymał jeszcze mistrzostw Europy, ale nie powinien tego traktować jako porażkę, tylko lekcję na przyszłość. Jego prezentacja była bardzo dobra, dynamiczna, zaskoczyła mnie tym, jak bardzo region ten ewoluował i jak dynamicznie się rozwija w wielu obszarach, jednocześnie zachowując swoją tradycję. Z niecierpliwością czekam, kiedy wrócę tu w czerwcu przyszłego roku – powiedział.

W drużynowych mistrzostwach Europy 2021 weźmie udział osiem reprezentacji, prócz Polski będą to Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Ukraina, Hiszpania i Portugalia, która w ubiegłym roku okazała się najlepsza w niższej dywizji.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl