logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: fot. Andrzej Lange/ PAP

Prezydent odznaczył paraolimpijczyków

Środa, 29 września 2021 (20:50)

Aktualizacja: Środa, 29 września 2021 (21:02)

Prezydent Andrzej Duda wręczył dzisiaj odznaczenia państwowe polskim sportowcom, którzy wywalczyli medale w niedawnych igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.

– Ogromnie Państwu dziękuję w imieniu całego społeczeństwa za to, jak pięknIe nas reprezentowaliście. Dziękuję za rozsławianie polskiego sportu, za radość, którą nam wszystkim przynosicie i za to, co dajecie innym za sprawą swojej postawy. Jesteście naprawdę wielcy – powiedział prezydent podczas dzisiejszej uroczystości w Warszawie.

– Cieszę się, że tych „Mazurków Dąbrowskiego” mogliście wysłuchać na miejscu i z całego serca wam gratuluję. Obserwowaliśmy Państwa zmagania z ogromnym podziwem. (...) Morderczy trening, pot, łzy, krew i wszystko to powoduje to, że człowiek dobija do tej granicy ludzkich możliwości, granicy kontuzji. I balansuje na tej granicy cały czas, by być o ten jeden ułamek sekundy czy ten jeden centymetr lepszy, szybszy. Żeby osiągnąć wynik. Za te wyniki z całego serca dziękuję – dodał prezydent, któremu towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Za wybitne osiągnięcia sportowe oraz zasługi w działalności na rzecz krzewienia i propagowania idei olimpijskiej Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymała Natalia Partyka. Tenisistka stołowa wywalczyła w Tokio dwa medale paraolimpijskie (złoto w drużynie i brąz indywidualnie), a łącznie ma w dorobku 10 takich krążków, z czego sześć złotych.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe i za promowanie Polski na arenie międzynarodowej przyznano: Barbarze Bieganowskiej-Zając, która zdobyła złoto w biegu na 1500 m; Alicji Jeromin, która wywalczyła brąz w biegu na 200 m; mistrzowi olimpijskiemu z Tokio w rzucie dyskiem Piotrowi Kosewiczowi; złotej medalistce w skoku w dal Karolinie Kucharczyk; Maciejowi Lepiato, który wywalczył brąz w skoku wzwyż; tenisistce stołowej Karolinie Pęk, która  triumfowała w stolicy Japonii razem z Partyką, a indywidualnie stanęła na najniższym stopniu podium.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski natomiast uhonorowano: wicemistrza olimpijskiego z Tokio w szabli Adriana Castro; srebrnego medalistę tej imprezy w tenisie stołowym indywidualnie i brązowego w drużynie Rafała Czupera; zdobywcę brązowego krążka w tej samej dyscyplinie Maksyma Chudzickiego; Tomasza Jakimczuka, który stanął na podium w drużynie z Czuperem; wicemistrza w biegu na 100 m Michała Derusa; trzecią w swojej konkurencji pływaczkę Oliwię Jabłońską; zdobywczynię brązu w jeździe indywidualnej na czas na handbike'u Renatę Kałużę; srebrną medalistkę w pchnięciu kulą Lucynę Kornobys; drugiego w strzelaniu z pistoletu na dystansie 25 m Szymona Sowińskiego; kulomiota Lecha Stoltmana, który sięgnął po brąz; parasztangistkę Marzenę Ziębę, która wywalczyła brąz w wyciskaniu leżąc w kat. +86 kg.

Prezydent podziękował również trenerom, fizjoterapeutom i innym osobom, którzy przyczynili się do zwycięstw polskich paraolimpijczyków. Część z nich także dostała w środę odznaczona. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz krzewienia i propagowania idei paraolimpijskiej prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. 

W zakończonych 5 września zmaganiach paraolimpijskich Polacy stanęli na podium 25 razy (7-6-12), ale jeden krążek prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

AB, PAP

NaszDziennik.pl