logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Piotr Drabik/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Na początek z Estonią

Poniedziałek, 28 stycznia 2019 (21:35)

Estonia będzie pierwszym rywalem polskich siatkarzy w tegorocznych mistrzostwach Europy, które rozegrane zostaną aż w czterech krajach i dziewięciu miastach.

To będzie wyjątkowy turniej. Przede wszystkim odbędzie się w czterech krajach (Francja, Belgia, Słowenia, Holandia) i aż w dziewięciu miastach. Pierwszy raz w historii w ME wystąpią 24 zespoły, podzielone na cztery grupy. Polska znalazła się w grupie D, obok Holandii, Czech, Czarnogóry, Estonii oraz Ukrainy.

Dziś Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV) zatwierdziła oficjalnie terminarz mistrzostw. Wiadomo zatem, że Polacy rozpoczną je od meczu z Estonią 13 września w Rotterdamie. Meczu z podtekstami, bo trenerem tej drużyny jest Rumun Gheorghe Cretu, równocześnie prowadzący Asseco Resovię Rzeszów. W Rotterdamie nasi rozegrają też dwa kolejne pojedynki: z Holendrami 15 września i następnego dnia z Czechami. Na dokończenie rywalizacji w grupie D przeniosą się do Amsterdamu i tam 17 września zmierzą się z debiutującą w europejskim championacie Czarnogórą oraz dwa dni później z Ukrainą.

Cztery najlepsze drużyny z tego grona (jak i z każdej z innych grup) awansują do fazy pucharowej, a w niej grupa Biało-Czerwonych „skrzyżuje się” z grupą B, w której znalazły się: Belgia, Serbia, Niemcy, Słowacja, Hiszpania i Austria. Jeśli w kolejnej rundzie Polacy zajmą pierwsze lub drugie miejsce w tabeli, to mecz 1/8 finału (21 września) i ewentualny ćwierćfinał (23 września) rozegrają w holenderskim mieście Apeldoorn. Gdyby zaś uplasowali się na trzeciej lub czwartej pozycji, to czeka ich przeprowadzka do Antwerpii i mecze 21 oraz (ewentualnie) 24 września.

W przypadku ćwierćfinałowego zwycięstwa w Apeldoorn, o awans do finału podopieczni Vitala Heynena walczyliby 26 września w Lublanie. Gdyby zaś swój ćwierćfinał rozegrali i wygrali w Antwerpii, to o finał zagraliby 27 września w paryskiej hali Bercy. Tam zaplanowano też potyczki o pierwsze i trzecie miejsce w mistrzostwach. Mistrzostwach, które rozpoczną się 12 września i potrwają do 29 dnia tego miesiąca.

W ME polscy siatkarze zdobyli do tej pory osiem medali, w tym jeden złoty, wywalczony w 2009 roku w Turcji. W ostatnich, rozegranych przed dwoma laty przed własną publicznością, nasi ponieśli dotkliwą porażkę, przegrywając ze Słowenią baraż o awans do ćwierćfinału. Do wrześniowego turnieju Biało-Czerwoni przystąpią jednak w roli faworytów, jak na aktualnych mistrzów świata przystało.

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl