logo
logo

Zdjęcie: Michael Dalder/ Reuters

Żyła trzeci w Oberstdorfie

Sobota, 29 grudnia 2018 (21:46)

Piotr Żyła uzyskał 137,5 m i zajął trzecie miejsce w kwalifikacjach do konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie, pierwszej odsłony imprezy. W niedzielnych zawodach wystąpi sześciu Polaków. Eliminacje wygrał Austriak Stefan Kraft, uzyskując 138,5 m.

 

Drugi był Japończyk Ryoyu Kobayashi. Lider klasyfikacji generalnej PŚ uzyskał taką samą odległość jak Kraft, ale miał gorsze noty – do Austriaka w końcowym rozrachunku stracił 0,2 punktu.

Poza Żyłą w niedzielnym konkursie z biało-czerwonych zaprezentują się także: triumfator dwóch poprzednich edycji TCS Kamil Stoch (130 m), Dawid Kubacki (133,5), Jakub Wolny (127), Stefan Hula i Aleksander Zniszczoł (obaj po 125), którzy uplasowali się na – odpowiednio – ósmym, dziewiątym, 29., 31. i 33. miejscu.

Wciąż ze spadkiem formy w tym sezonie nie może się uporać Maciej Kot. W sobotę dodatkowo musiał walczyć z silnym wiatrem. Skoczył 108,5 m, co dało mu 62. lokatę, i w zawodach w Oberstdorfie nie weźmie udziału.

Wiatr był bardzo zmienny, czego skutki odczuło kilku czołowych zawodników. O pechu może mówić Słoweniec Domen Prevc, który wylądował na 122. metrze i został sklasyfikowany na 51. pozycji. Do tego, by znaleźć się w obsadzie niedzielnych zmagań, zabrakło mu zaledwie 0,1 punktu.

W konkursach TCS obowiązuje system KO – na podstawie wyników kwalifikacji tworzonych jest 25 par (według klucza: 1. z 50., 2. z 49. itd.) pierwszej serii punktowanej. Do finału awansują ich zwycięzcy oraz pięciu „szczęśliwych przegranych”, czyli zawodników z najwyższymi notami spośród pokonanych.

Najciekawiej zapowiadającą się parę utworzą będący wiceliderem w PŚ Żyła i piąty w klasyfikacji generalnej cyklu Johann Andre Forfang. Norweg w sobotę zaliczył słabszą próbę (115 m), co dało mu 48. lokatę.

Stocha czeka rywalizacja ze Szwajcarem Kilianem Peierem, a Kubackiego z Czechem Lukasem Hlavą. Wolny zmierzy się z Rosjaninem Jewgienijem Klimowem, Hula z Austriakiem Michaelem Hayboeckiem, a Zniszczoł z Niemcem Feliksem Hoffmannem.

TCS tradycyjnie rozgrywany jest na dwóch skoczniach w Niemczech (w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen) i dwóch w Austrii (w Innsbrucku i Bischofshofen).

Niedzielny konkurs rozpocznie się o godz. 16.30.

RP, PAP

NaszDziennik.pl