logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: / PAP/EPA

Wielki tenis w Gdyni

Poniedziałek, 1 marca 2021 (18:03)

Aktualizacja: Poniedziałek, 1 marca 2021 (19:53)

Od tego roku w Gdyni odbywać się będzie będzie turniej z cyklu WTA, co może oznaczać, że do naszego kraju zjadą najlepsze tenisistki świata – tym bardziej że za organizację imprezy odpowiadał będzie Tomasz Świątek, ojciec Igi.

Dla sympatyków tenisa to doskonała wiadomość. Poprzednio „polski” turniej WTA odbywał się w Katowicach, ale tylko w latach 2013-2016. Teraz jest szansa, że gdyński wejdzie do kalendarza na dłużej. Jego organizacji podjął się Tennis Consulting, którego prezesem jest Tomasz Świątek, ojciec Igi, najlepszej polskiej tenisistki. Firma ta podpisała wieloletnią umowę z będącą właścicielem licencji firmą Octagon – po wcale niełatwych rozmowach, trwających kilka tygodni. – Cieszymy się z powrotu cyklu WTA do Polski i jestem przekonany, że turniej w Gdyni będzie wydarzeniem na światowym poziomie. Jesteśmy pewni, że odniesie wielki sukces – przyznał szef WTA Steve Simon.

– Pragniemy stworzyć wydarzenie, które stanie się silną marką w świecie sportu i przyciągnie do Polski gwiazdy tenisa. Zważywszy na globalny zasięg dyscypliny, mam nadzieję, że turniej w Gdyni będzie też świetną promocją naszego kraju za granicą – powiedział Świątek. Naturalne wydawałoby się, że skoro właśnie on będzie odpowiedzialny za organizację turnieju, to wystąpi w nim Iga, i tak pewnie się stanie – ale jeszcze nie w tym roku. Pierwsza edycja gdyńskiego turnieju odbędzie się bowiem w dniach 17-25 lipca, a to termin kolidujący z igrzyskami olimpijskimi w Tokio, najważniejszą sportową imprezą roku na świecie. Z tego powodu do Polski nie przyjedzie kilka tenisowych sław, które w innych okolicznościach by to zrobiły, co nie musi znaczyć, że na starcie dużych nazwisk zabraknie. One będą, to pewne. Wiadomo już, że tegoroczna pula nagród wyniesie 235 tysięcy dolarów, a dyrektorem turnieju został Marcin Matkowski, były znakomity deblista. Rywalizacja toczyć się będzie na kortach Arki, znanych z meczów reprezentacji Polski w Pucharze Davisa i Fed Cupie.

A będąc przy temacie tenisa i Igi Świątek, warto zaznaczyć, że od dziś nastolatka z Raszyna jest 15. zawodniczką świata. Na taką właśnie pozycję awansowała bowiem w najnowszym wydaniu rankingu WTA i to najlepsza lokata w jej karierze. Awans zawdzięczała fantastycznemu zwycięstwu w turnieju w Adelajdzie, pierwszym w karierze z cyklu WTA – i drugim w ogóle, po historycznym triumfie w wielkoszlemowym French Open.

 

 

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl