Nowy lider Tour de France

Czwartek, 11 lipca 2019 (18:43)

Belg Dylan Teuns (Bahrain-Merida) wygrał szósty etap wyścigu Tour de France, na którym kolarze pokonali 160,5 km z Miluzy do La Planche des Belles Filles. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął drugi w czwartek Włoch Giulio Ciccone (Trek-Segafredo).

Już na początku pierwszego w tej edycji Wielkiej Pętli górskiego etapu wyodrębniła się kilkunastoosobowa ucieczka. Znalazł się w niej Belg Serge Pauwels z polskiej grupy CCC.

Z czasem kolejni kolarze – w tym Pauwels – opadali z sił i zwalniali tempo, ale trzem udało się zachować przewagę nad peletonem. Teuns, zwycięzca Tour de Pologne z 2017 roku, na końcowych metrach zgubił Ciccone i minął metę 11 sekund przed nim. Nieco ponad minutę po triumfatorze etap ukończył inny Belg Xandro Meurisse (Wanty-Gobert).

Dotychczasowy lider, Francuz Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step), był szósty ze stratą 1.46. W klasyfikacji generalnej spadł na drugie miejsce, sześć sekund za Ciccone.

Jeszcze przed startem w czwartek z wyścigu wycofał się Patrick Bevin z polskiej grupy CCC. Nowozelandczyk upadł we wtorek i doznał urazu żeber.