logo

Bańka izolacji covidowej w wiosce olimpijskiej już pękła

Wtorek, 20 lipca 2021 (12:59)
Aktualizacja: Wtorek, 20 lipca 2021 (13:19)

Ustanowiona przez organizatorów igrzysk w Tokio „bańka izolacji”, mająca zapobiegać zakażeniom koronawirusem w wiosce olimpijskiej, została już przerwana i jest ryzyko, że wirus wydostanie się też na zewnątrz – ocenił ekspert ds. ochrony zdrowia.

Były dyrektor Instytutu Zdrowia Populacji w londyńskim King’s College Kenji Shibuya oświadczył również, że deklaracje organizatorów o braku zagrożenia dla mieszkańców Japonii wywołują dodatkowe zamieszanie i podsycają gniew w społeczeństwie, ponieważ w rzeczywistości jest „całkowicie odwrotnie”.

Organizatorzy zgłosili w niedzielę wykrycie pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem wśród sportowców w wiosce olimpijskiej, gdzie zamieszkać ma około 11 tys. uczestników igrzysk. Od 1 lipca wykryto 67 infekcji wśród osób akredytowanych przy tej imprezie – poinformowano we wtorek.

Szef MKOl Thomas Bach oświadczył w ubiegłym tygodniu, że regularne testy i surowy reżim sanitarny pozostawią „zerowe” ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa z uczestników igrzysk na mieszkańców Japonii.

Z tą opinią nie zgodził się Shibuya. – To oczywiste, że system bańki jest już jakby przerwany – powiedział naukowiec, który w kwietniu wraz z innymi badaczami apelował w komentarzu zamieszczonym w czasopiśmie „British Medical Journal” o „ponowne przemyślenie” organizacji igrzysk.

JG, PAP