logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Arch./ Inne

Wystawa „Ku wolności z Janem Pawłem II” w Brukseli

Środa, 8 października 2014 (21:50)

W Parlamencie Europejskim w Brukseli zaprezentowano wystawę „Ku wolności z Janem Pawłem II”. Jej autorem jest artysta fotografik, dokumentalista, twórca muzyki do hymnu „Solidarności” Stanisław Markowski.

O wystawie „Ku wolności z Janem Pawłem II” można powiedzieć, że prezentuje zdjęcia najważniejszych wydarzeń Polski lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Przez pryzmat 41 zdjęć ich autor pokazuje ważne, przełomowe, a czasem wręcz dramatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Polsce w okresie pontyfikatu Jana Pawła II. Na wystawie można zobaczyć m.in. fotograficzną relację z „czarnego marszu”, jaki odbył się po śmierci Stanisława Pyjasa, wydarzenia w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., demonstrację po wprowadzeniu stanu wojennego, pogrzeb dziś już bł. ks. Jerzego Popiełuszki czy zdjęcia z wizyt Papieża Jana Pawła II w Ojczyźnie, których Stanisław Markowski był nie tylko obserwatorem, ale też uczestnikiem.  Ojciec Święty, którego znał osobiście jeszcze z czasów krakowskich, zajmował w jego życiu szczególne miejsce. Pierwsze zdjęcie przyszłemu Papieżowi zrobił w 1976 r. podczas procesji Bożego Ciała w Krakowie.

– Ukazuje ono kardynała Wojtyłę, ogromnie skupionego, z zamkniętymi oczami niosącego monstrancję z Panem Jezusem. Podobną sytuację utrwaliłem później, w 1987 r., pod Kolumną Zygmunta w Warszawie, kiedy już jako Papież błogosławił Polsce i światu. Zdjęcia te pokazują, jakim był, jego zatopienie w Chrystusie – wspomina Markowski.

W jego ocenie, Ojciec Święty był osobą niezwykłą pod każdym względem, miał dobry kontakt z dziennikarzami i ich nie unikał.

– Nie tylko lubił, ale fotografowanie czy filmowanie własnej osoby wpisał w metodę ewangelizacji świata i nawracania ludzi do Pana Boga. Nigdy nikomu nie zabronił się fotografować, nawet w chwilach swojej choroby i bólu – zauważa fotografik. Podkreśla, że św. Jan Paweł II był i na zawsze pozostanie dla niego największym autorytetem.

– Człowiek potrzebuje przewodnika – tu, na ziemi, i między Niebem a ziemią. Święty Jan Paweł II zawsze był i pozostanie moim przewodnikiem. To przewodnictwo jest dziś bardzo potrzebne nam wszystkim, biorąc pod uwagę sytuację polityczną, w której się znajdujemy – mówił Stanisław Markowski.

Inicjatorem sprowadzenia wystawy „Ku wolności z Janem Pawłem II” do Brukseli i zaprezentowania jej na forum Parlamentu Europejskiego był europoseł PiS prof. Ryszard Legutko. Wystawa w Brukseli została zorganizowana w związku ze zbliżającą się 36. rocznicą wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

– Pontyfikat św. Jana Pawła II był nie tylko wielkim wydarzeniem w historii Kościoła katolickiego, ale także w historii Polski i świata – mówił podczas otwarcia wystawy prof. Ryszard Legutko, przewodniczący delegacji PiS w PE. Odnosząc się do sytuacji międzynarodowej, w której Papież Polak rozpoczynał i sprawował swoją posługę, europoseł Legutko zaznaczył, że był to czas szczególny. – Myślę, że nikt z nas nie ma wątpliwości, iż totalitaryzmy były największym złem XX wieku. To właśnie św. Jan Paweł II był człowiekiem, który potrafił się im przeciwstawić, i to nie tylko w wymiarze politycznym. Ze swoim przesłaniem trafiał przede wszystkim do serc i umysłów ludzi na całym świecie – powiedział prof. Legutko.

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl