logo

Rosja przygotuje własną encyklopedię internetową

Piątek, 14 listopada 2014 (21:08)

Rosja planuje opracowanie własnej Wikipedii, by zapewnić swoim obywatelom „szczegółową i rzetelną” informację o życiu i rozwoju kraju – powiadomiła w piątek znajdująca się w Sankt Petersburgu Biblioteka Prezydencka imienia Borysa Jelcyna.

Encyklopedię internetową instytucja ta opracuje wraz z Rosyjską Biblioteką Narodową.

Wskazując, jak pisze Agencja Reutera, na płynące z Zachodu zagrożenia, Kreml w tym roku wzmocnił kontrolę nad internetem, co krytycy nazywają krokiem ku cenzurowaniu sieci. Wprowadził też więcej propaństwowych treści, podobnie jak w ściśle kontrolowanych mediach państwowych.

Biblioteka Prezydencka podała, że do opracowania zasobów nowej Wikipedii już otrzymała ponad 50 tysięcy książek i dokumentów archiwalnych z 27 bibliotek w różnych regionach Rosji.

Autorzy nowych zasobów twierdzą, że „połączenie unikatowych materiałów dotyczących poszczególnych regionów w jedną spójną encyklopedię elektroniczną pozwoli w sposób obiektywny i precyzyjny ukazać kraj, jego ludność, wielorakość struktur państwowych i narodowych Rosji”.

Nie wiadomo, czy nowy projekt może jakoś wpłynąć na dostęp do istniejącej Wikipedii – pisze Agencja Reutera i przypomina, że prezydent Rosji Władimir Putin określił internet mianem „specjalnego projektu CIA”, a Kreml zapowiedział ochronę swojej strefy on-line przed groźbami z Zachodu, gdy stosunki między przeciwnikami z czasów zimnej wojny sięgnęły dna z powodu kryzysu na Ukrainie.

Od lutego władze Rosji mogą blokować strony internetowe bez orzeczenia sądu. 

RP, PAP

Aktualizacja 14 listopada 2014 (21:22)