logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: fdecomite/CC// Inne

Wielotysięczne protesty w Hiszpanii

Niedziela, 7 października 2012 (23:02)

Tysiące ludzi uczestniczyło w 56 hiszpańskich miastach w demonstracjach przeciwko polityce oszczędnościowej prowadzonej przez rząd i projektowi przyszłorocznego budżetu, który uznano za antyspołeczny.

Protesty zorganizowało 150 organizacji zrzeszonych w tzw. Szczycie Społecznym.

Przez centrum Madrytu przemaszerowało około 60 tys. osób. Niesiono m.in. transparent, na którym widniało hasło: "Więcej bezrobocia, więcej oszczędności, mniej ochrony. Chcą zrujnować kraj! Trzeba ich powstrzymać!". W pochodzie szli m.in. przedstawiciele dwóch głównych central związkowych UGT i CCOO.

W tłumie wśród czerwonych i czarnych flag związkowych widać było tabliczki ze słowem "Nie" i wizerunkiem nożyczek - symbolu cięć budżetowych.

Według protestujących, ostre posunięcia oszczędnościowe rządu premiera Mariano Rajoya jedynie zwiększą bezrobocie wynoszące już blisko 25 proc., a wśród ludzi młodych - ponaddwukrotnie więcej. W Hiszpanii trzeci rok z rzędu utrzymuje się recesja i narastają niepokoje społeczne.

Protesty zbiegły się ze Światowym Dniem Godnej Pracy, który w tym roku jest obchodzony już w ponad 100 krajach i ma za hasło "Młodzież bez zatrudnienia, społeczeństwo bez przyszłości". Obchody Światowego Dnia Godnej Pracy zainaugurowano 7 października 2008 roku z inicjatywy Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC).

Sekretarze generalni CCOO i UGT, Ignacio Fernandez Toxo i Candido Mendez, powiedzieli, że restrykcyjny projekt budżetu na 2013 rok zatwierdzony w tym miesiącu przez rząd to "więcej recesji i bezrobocia", i podkreślili, że wezwanie do strajku generalnego, przewidywanego na 14 listopada, kiedy ma również odbyć się strajk w Portugalii, jest aktualne.

Rząd Hiszpanii przedstawił w czwartek projekt budżetu, który przewiduje oszczędności w wysokości 40 mld euro m.in. dzięki zamrożeniu pensji urzędników państwowych i pracowników sektora publicznego, obniżeniu zasiłków dla bezrobotnych, a nawet zmniejszeniu wydatków na rodzinę królewską.

Uchwalony w kwietniu pakiet cięć budżetowych na rok 2012 zakłada wśród licznych oszczędności redukcję wydatków na oświatę i służbę zdrowia.

MM, PAP

NaszDziennik.pl