logo
logo

Zdjęcie: R.Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Komisja Europejska usuwa krzyż

Niedziela, 18 listopada 2012 (20:17)

Komisja Europejska zaleciła usunięcie z projektu monety o nominale 2 euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego krzyży na ich ornatach i aureol nad ich głowami. Episkopat nie kryje oburzenia.

Projekt monety o nominale 2 euro autorstwa Miroslava Hrica, która zostanie wprowadzona do obiegu w maju przyszłego roku przez Narodowy Bank Słowacki (NSB) w związku z 1150. rocznicą przybycia obu świętych na Morawy, został zmieniony - oznajmiła rzecznik Narodowego Banku Słowackiego.

Przedstawia on teraz dwóch świętych, między którymi stoi podwójny krzyż, występujący m.in. w godle Słowacji. Jednak z ich ornatów zniknął znak krzyża, a znad ich głów - aureole. Rzecznik NSB Petra Pauerova powiedziała słowackiemu dziennikowi "Pravda", że "Komisja Europejska, przychylając się do »propozycji niektórych krajów Wspólnoty«, zaleciła usunięcie wspomnianych atrybutów z pierwotnego projektu monety".

- Ponieważ moneta zostanie dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro, projekt powinien respektować zasady "neutralności religijnej" - wyjaśniła Pauerova.

O usunięciu atrybutów ze słowackiej monety poinformowały publiczne stacje telewizyjne i radiowe na Słowacji.

Słowacki Episkopat w wydanym oświadczeniu nie zawahał się użyć słowa "hańba". - Rezygnację z podstawowych atrybutów towarzyszących wyobrażeniom świętych Cyryla i Metodego uznajemy za brak respektowania chrześcijańskich tradycji Europy - stwierdził z oburzeniem rzecznik Episkopatu ks. Jozef Kovaczik. Jak dodał, o tym, że oba symbole nie znajdą się na dwueurowej monecie, Episkopat dowiedział się z mediów.

- W roku 1988, przed aksamitną rewolucją, wierni na Słowacji ryzykowali życiem, głosząc naukę obu świętych. Czy naprawdę żyjemy w państwie prawa, czy w systemie totalitarnym, gdzie dyktują nam, jakimi atrybutami mamy się posługiwać? - zadał pytanie ks. Kovaczik, przypominając, że Słowacja jest krajem katolickim.

Święty Cyryl (827-869) i św. Metody (815-885) byli pierwszymi misjonarzami Słowiańszczyzny. To właśnie im słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie wiary chrześcijańskiej i jej zakorzenienie w kulturze.

Papież Jan Paweł II nadał im tytuł patronów Europy.

W ikonografii święci przedstawiani są w strojach pontyfikalnych jako biskupi greccy lub łacińscy. Ich atrybutami są: krzyż, księga i rozwinięty zwój z alfabetem słowiańskim.

MM, PAP

Aktualizacja 20 listopada 2012 (10:28)

NaszDziennik.pl