logo

Associated Press nie użyje słowa "homofobia"

Wtorek, 4 grudnia 2012 (12:09)
Aktualizacja: Wtorek, 4 grudnia 2012 (12:17)

Amerykańska agencja prasowa Associated Press wystosowała do swoich dziennikarzy instrukcję, w której zaznaczano, że w przygotowywanych przez nich materiałach nie mogą używać słowa „homofobia”.

Jak wyjaśnia „The Christian Institute”, nowe przepisy podkreślają, że błędem jest zakładanie, iż ktoś cierpi na „fobię” tylko dlatego, że nie zgadza się z homoseksualizmem.

W nowych wskazaniach językowych wytłumaczono, że „fobia” oznacza „irracjonalny, niekontrolowany strach, często formę choroby psychicznej”. Dlatego nie powinno się używać tego słowa ani w politycznych, ani społecznych kontekstach. 

- Chybiona jest w szczególności „homofobia”. To przypisywanie komuś niepełnosprawności psychicznej, sugerujące, że sami na taką nie cierpimy. Wydaje się to niestosowne – powiedział „The Christian Institute” Dave Minthorn, odpowiedzialny za realizację standardów AP.

Dodał, że zamiast tego będzie używane coś  bardziej neutralnego. - Słowa „antygejowski” lub innego w tym rodzaju, o ile będziemy mieć powody, by sądzić, że to ten przypadek – wyjaśnił Minthorn.

IK