logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: / -

Europejczycy obronią tradycyjną rodzinę?

Czwartek, 8 grudnia 2016 (13:05)

Zbieranie podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Mama, Tata i Dzieci” na rzecz małżeństwa i rodziny potrwa do 3 kwietnia 2017 roku, czyli dokładnie przez rok od daty jej formalnego rozpoczęcia – poinformowała Edi Frivaldszky, przewodnicząca inicjatywy.

Informację o przedłużeniu zbierania głosów Edi Frivaldszky potwierdziła w liście do Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. W liście zwróciła się ona także do KE o usunięcie z jej strony internetowej błędnej informacji, jakoby zbieranie podpisów miało się zakończyć we wcześniejszym terminie.

Celem inicjatywy jest zdefiniowanie, na potrzeby prawa europejskiego, małżeństwa i rodziny jako związku kobiety i mężczyzny oraz zagwarantowanie państwom członkowskim, że Unia Europejska nie będzie w żaden sposób wpływała na sposób rozumienia tych pojęć w prawie krajowym.

Frivaldszky podkreśla, że inicjatywa jednoczy ludzi w całej Europie: „Wielu ludzi już podpisało »Mama, Tata i Dzieci«. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, ale chcą wesprzeć małżeństwo i rodzinę, chcemy zapewnić taką możliwość do końca przewidzianego na to czasu” – dodała.

Maria Hildingsson, sekretarz generalny „Mama, Tata i Dzieci”, wyjaśniła z kolei, że zgodnie z rozporządzeniem Europejskich Inicjatyw Obywatelskich ich organizatorzy mają 12 miesięcy na zbieranie podpisów. Art. 5 rozporządzenia 211/2011 stanowi: „Deklaracje poparcia należy zebrać po dacie rejestracji proponowanej inicjatywy obywatelskiej w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy”.

– Przepis ten mówi, że deklaracje poparcia należy zebrać po tym, jak dana Europejska Inicjatywa Obywatelska została zarejestrowana oraz że ma to nastąpić w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy. Nie znaczy to zatem, że okres ten koniecznie musi się rozpocząć w dniu rejestracji. W rzeczywistości przepis ten nawet nie określa, że to do Komisji należy decyzja o dacie rozpoczęcia i zakończenia okresu zbierania podpisów – przekonuje Maria Hildingsson.

Ponadto przepis ten zastrzega: „Pod koniec tego okresu rejestr powinien wskazywać, że termin ten upłynął i jeśli ma to zastosowanie, że wymagana ilość deklaracji poparcia nie została zebrana”.

Polski Komitet Krajowy Inicjatywy „Mama Tata i Dzieci” zachęca do niezwłocznego odsyłania podpisów zebranych do tej pory oraz kontynuowania zbiórki aż do 3 kwietnia.

RS, KAI

NaszDziennik.pl