logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Trump o poprawie relacji z Rosją

Niedziela, 8 stycznia 2017 (10:45)

Prezydent elekt Donald Trump napisał w sobotę na Twitterze, że „tylko głupcy” sprzeciwialiby się lepszym relacjom USA z Rosją. Dzień wcześniej zapoznano go z raportem wywiadu zarzucającym Rosji ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie.

„Dobre relacje z Rosją są czymś dobrym, a nie czymś złym” – dodał w kolejnym tweecie. Wyraził też opinię, że Rosjanie „będą nas szanować o wiele bardziej” pod rządami jego administracji niż pod rządami administracji Baracka Obamy „i, być może, oba kraje będą współpracować, by rozwiązać niektóre z tych wielu dużych i pilnych problemów i kwestii na świecie”.

W piątek Trump wysłuchał briefingu służb wywiadowczych na temat cyberataków Rosjan i ich ingerencji w wybory w USA. Po spotkaniu wydał oświadczenie, w którym zapewniał, że cybernetyczna ingerencja „Rosjan, Chin czy też innych krajów [...] absolutnie nie wpłynęła na wynik wyborów”.

Na kilka godzin przed briefingiem Trump powiedział w wywiadzie dla „New York Timesa”, że kontrowersje wokół kwestii ingerowania Rosji w tegoroczne amerykańskie wybory prezydenckie to „polityczne polowanie na czarownice”.

W upublicznionym w piątek najnowszym raporcie służby wywiadowcze USA napisały, że „z dużą pewnością” oceniają, iż prezydent Rosji Władimir Putin zlecił przeprowadzenie kampanii mającej na celu pomoc Donaldowi Trumpowi w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Według raportu Kreml „zdecydowanie preferował” wybór Trumpa oraz „zarządził” przeprowadzenie kampanii mającej na celu wywarcie wpływu na wynik wyborów w USA.

W sobotę Trump argumentował na Twitterze, że USA mają na całym świecie „dość problemów” i nie potrzebują drażliwych relacji z Rosją na tej liście – odnotowuje agencja Associated Press.

RS, PAP

Aktualizacja 8 stycznia 2017 (18:47)

NaszDziennik.pl