logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

550 tys. podpisów przeciwko CETA i TTIP

Wtorek, 31 stycznia 2017 (20:51)

Pod petycją przeciwko transatlantyckim umowom o wolnym handlu: między UE i Kanadą (CETA) oraz UE i USA (TTIP) podpisało się w Austrii ponad 550 tys. osób, co sprawia, że temat ten musi być poddany pod dyskusję w parlamencie – podaje agencja AFP.

Sygnatariusze dokumentu domagają się uchwalenia ustawy zakazującej „podpisania, przyjęcia lub zawarcia” tych transatlantyckich umów handlowych.

Inicjatywę wspiera zarówno skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), jak i Zieloni oraz szefowie rządzącej Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) kanclerza Christiana Kerna.

Zgodnie z austriackim prawem, jeśli liczba sygnatariuszy petycji przekroczy 100 tys., dokument musi być przedmiotem debaty parlamentarnej. Dokument sprzeciwiający się umowom CETA i TTIP podpisało 562 552 obywateli, czyli 8,9 proc. elektoratu.

Sukces, który odniosła inicjatywa, z zadowoleniem przyjęły organizacje pozarządowe, m.in. antyglobalistyczny Attac czy walczący o ochronę środowiska Greenpeace.

Szef FPOe Heinz-Christian Strache podkreślił w komunikacie, że petycja powinna „przełożyć się na austriackie prawo”. Jednak – jak zauważa AFP – szanse, że parlament przyjmie ustawę, jakiej domagają się sygnatariusze, są niewielkie.

15 lutego Parlament Europejski w Strasburgu ma głosować nad ratyfikacją Całościowego Gospodarczego i Handlowego Porozumienia UE – Kanada (CETA). Wówczas możliwe będzie jego tymczasowe stosowanie, dotyczące tylko relacji handlowych. Tekst musi być później zatwierdzony przez wszystkie kraje członkowskie; do tego czasu zawieszona będzie inwestycyjna część umowy.

CETA, podpisana przez Unię Europejską i Kanadę 30 października 2016 r., budzi spore obawy wśród organizacji pozarządowych, związków zawodowych i obrońców środowiska. Poza zniesieniem praktycznie wszystkich ceł we wzajemnym handlu umowa usunie też większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami.

Jak podkreśla AFP, obecny prezydent Austrii Alexander Van der Bellen w kampanii wyborczej zapowiadał, że odmówi zatwierdzenia CETA. Brak ratyfikacji CETA przez którekolwiek państwo unijne poważnie zagroziłby tej umowie.

Równie kontrowersyjna negocjowana umowa o wolnym handlu między UE a USA (TTIP) stoi pod znakiem zapytania z powodu dojścia do władzy w USA Donalda Trumpa. W poniedziałek podpisał on dekret formalnie rozpoczynający proces wycofywania się Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP). 

RS, PAP

Aktualizacja 23 września 2017 (11:50)

NaszDziennik.pl