logo

Pakistan: Siły bezpieczeństwa zabiły 39 islamskich bojowników

Piątek, 17 lutego 2017 (10:01)

Siły bezpieczeństwa Pakistanu zabiły co najmniej 39 domniemanych bojowników islamistycznych po czwartkowym zamachu samobójczym na znaną świątynię suficką w prowincji Sindh na południowym wschodzie kraju – poinformowali w piątek przedstawiciele władz.

Siły policyjne i wojskowe przeprowadziły obławy na kryjówki bojowników w całym kraju; doszło do wymiany ognia – informuje agencja Associated Press.

Według trzech przedstawicieli służb bezpieczeństwa w nocy z czwartku na piątek aresztowano również 47 osób; niektórzy zostali zatrzymani w prowincji Sindh, gdzie doszło do zamachu.

Odpowiedzialność za czwartkowy atak wzięła na siebie radykalna sunnicka organizacja zbrojna Państwo Islamskie (IS), która poinformowała, że celem zamachu było zgromadzenie szyickie. Zamachowiec-samobójca wszedł do świątyni Lal Shahbaz Qalandar w mieście Sehwan, gdy zgromadziły się tłumy wiernych. W rezultacie ataku śmierć poniosło 75 osób.

Sufizm, czyli mistyczny nurt islamu, jest uważany przez część muzułmanów, w tym talibów i dżihadystów z IS, za odłam heretycki. IS działa głównie na Bliskim Wschodzie, ale jego wpływy rosną również w Pakistanie.

RS, PAP

Aktualizacja 17 lutego 2017 (10:22)