logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Inwigilacja przyjaciół? Nic nie wiedziałam

Piątek, 17 lutego 2017 (12:07)

Kanclerz Angela Merkel, zeznając przed komisją śledczą Bundestagu badającą działalność wywiadu, odrzuciła zarzuty o wprowadzenie w błąd opinii publicznej. Zapewniła, że o inwigilowaniu zaprzyjaźnionych krajów przez wywiad Niemiec dowiedziała się w 2015 r.

Przesłuchanie Merkel trwało siedem godzin. Szefowa rządu była ostatnim świadkiem, który zeznawał przed powołaną trzy lata temu komisją.

Komisja zajmowała się początkowo działalnością służb amerykańskich, w tym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) i ich wpływami w Niemczech. Podstawą jej pracy były informacje przekazane przez pracownika służb USA Edwarda Snowdena, który w 2013 roku uciekł z Ameryki i przebywa obecnie w Rosji.

Wynikało z nich, że amerykański wywiad kontrolował także telefon komórkowy Merkel. Później okazało się, że niemiecki wywiad zagraniczny BND pomagał NSA, a ponadto sam też inwigilował partnerów, rządy i instytucje zaprzyjaźnionych krajów, w tym – także na terenie Unii Europejskiej.

Reagując w lecie 2013 roku na doniesienia medialne o podsłuchiwaniu jej telefonu przez służby amerykańskie, Merkel powiedziała, że „szpiegowanie wśród przyjaciół nie uchodzi”.

– To zdanie odzwierciedla moje wyobrażenie o tym, co powinny robić służby wywiadowcze – powiedziała kanclerz podczas obecnego przesłuchania. Zapewniła, że „ani nie wiedziała, ani też nie mogła wiedzieć”, co dzieje się w Niemczech w dziedzinie inwigilacji.

– Nie miałam żadnego powodu, by sądzić, że BND nie przestrzega tej zasady – powiedziała Merkel.

Nadzór nad służbami ma w Niemczech urząd kanclerski podlegający Merkel. Przedstawiciele partii opozycyjnych – Zielonych i Lewicy uważają, że Merkel ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowości w działaniu wywiadu.

Występując na forum komisji śledczej, Merkel opowiedziała się za równowagą pomiędzy ochroną sfery prywatnej obywateli a skuteczną walką z terroryzmem.

– Właściwe relacje pomiędzy wolnością a bezpieczeństwem trzeba ustalać za każdym razem na nowo – powiedziała Merkel na początku przesłuchania.

W zeszłym roku Bundestag uchwalił nowe przepisy zwiększające kontrolę nad służbami i ograniczające możliwość inwigilowania krajów sojuszniczych.

Merkel opowiedziała się za kontynuowaniem współpracy ze służbami amerykańskimi po zmianie władzy w USA i objęciu urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa.

RS, PAP

Aktualizacja 24 września 2017 (14:46)

NaszDziennik.pl