logo

Hamas odrzucił ofertę Izraela

Piątek, 17 lutego 2017 (20:01)

Hamas, który sprawuje rządy w Strefie Gazy, odrzucił w piątek ofertę izraelskiego ministra obrony Awigdora Liebermana dotyczącą zbudowania tam portu i lotniska w zamian za uwolnienie trzech izraelskich obywateli i wydanie zwłok dwóch żołnierzy.

– Odpowiadamy: uwolnijcie Palestyńczyków z więzień i dajcie nam w ten sposób powód do uwolnienia waszych żołnierzy – odpowiedział w ogłoszonym tego dnia komunikacie członek kierownictwa Hamasu Mahmud al-Zahar. 

Izrael – zapewniał w swej ofercie Lieberman – jest w stanie „stworzyć natychmiast 40 000 miejsc pracy dla mieszkańców Gazy pod warunkiem, że Hamas zrezygnuje z deklarowanego celu, jakim jest eksterminacja ludności Izraela, zaniecha budowy do celów terrorystycznych tuneli pod granicą miądzy Gazą a Izraelem i zwróci ciała żołnierzy i cywilów izraelskich”.

Chodzi o zwłoki dwóch izraelskich żołnierzy zabitych podczas ofensywy przeciwko Hamasowi prowadzonej latem 2014 roku, a także o uwolnienie trzech uprowadzonych cywilnych obywateli Izraela – Etiopczyka i dwóch Arabów.

Ponad dwa miliony Palestyńczyków stłoczonych na 360 kilometrach kwadratowych terytorium Strefy Gazy cierpi nędzę i bezrobocie, które sięga 40 proc. 

RP, PAP

Aktualizacja 17 lutego 2017 (20:03)