logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Erdogan wzywa Turków do podboju Europy

Piątek, 17 marca 2017 (20:58)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał Turków mieszkających w europejskich krajach, by mieli dużo dzieci i w ten sposób dali „najlepszą odpowiedź” na dyskryminację, której – jego zdaniem – są ofiarami.

– Posyłajcie swoje dzieci do najlepszych szkół, zapewnijcie swoim rodzinom najlepsze miejsca do życia, jeździjcie najlepszymi samochodami, mieszkajcie w najlepszych domach i miejcie po pięcioro dzieci zamiast tylko trojga – powiedział prezydent w przemówieniu wygłoszonym w mieście Eskisehir w północno-zachodniej Turcji.

– To najlepsza odpowiedź na nieuprzejmość i wrogość, której doświadczacie – dodał.

W ostatnich dniach Erdogan wielokrotnie mówił o dyskryminacji, jakiej doświadczają Turcy – i szerzej, muzułmanie – mieszkający na emigracji w krajach europejskich. Zaostrzył ton zwłaszcza na skutek kryzysu dyplomatycznego, jaki wybuchł na linii Turcja – Holandia wokół zakazania przez holenderskie władze udziału przedstawicieli rządu w Ankarze w wiecach w Holandii w ramach kampanii przed referendum konstytucyjnym w Turcji. W tym zaplanowanym na 16 kwietnia plebiscycie ma zapaść decyzja o zmianie ustroju Turcji z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki.

Społeczność turecka w Europie liczy kilka milionów osób, z czego ok. 2,5 mln ma prawo do głosowania w tureckich wyborach.

Erdogan sam jest ojcem czwórki dzieci. W ubiegłym roku wystosował apel do Turczynek, by rodziły po co najmniej troje dzieci.

RS, PAP

NaszDziennik.pl