logo

Rozmowy szefów dyplomacji i ministrów obrony Rosji i Japonii

Poniedziałek, 20 marca 2017 (08:07)

W Tokio rozpoczęły się rozmowy ministrów spraw zagranicznych i obrony Rosji i Japonii poświęcone głównie bezpieczeństwu rejonu Dalekiego Wschodu i sporowi wokół archipelagu wysp Kuryli Południowych, nazywanych w Japonii Terytoriami Północnymi.

W rozmowach, prowadzonych w formacie „dwa plus dwa”, uczestniczą szefowie dyplomacji obu krajów: Siergiej Ławrow i Fumio Kishida, oraz ministrowie obrony Siergiej Szojgu i Tomomi Inada.

Są to pierwsze bezpośrednie rozmowy oficjalnych przedstawicieli obu krajów od czasu aneksji Krymu przez Rosję. Poprzednie rozmowy w tym formacie odbyły się w listopadzie 2013 r. Później zostały zawieszone ze względu na kryzys na Ukrainie i przyłączenie się Japonii do sankcji wobec Rosji.

Według komunikatu opublikowanego przez MSZ Rosji strona rosyjska zamierza przedstawić swoje stanowisko wobec planów rozmieszczenia przez Stany Zjednoczone nowoczesnego systemu antyrakietowego THAAD w Korei Południowej. System ten, mający stanowić odpowiedź na zbrojenia rakietowe i nuklearne Korei Południowej, wywołuje zaniepokojenie Chin i Rosji.

Rozmowy mają też dotyczyć walki z terroryzmem i przemytem narkotyków oraz ewentualnych wspólnych projektów gospodarczych na spornych wyspach, m.in. w dziedzinie rybołówstwa. Ma być też omawiana możliwość odwiedzania Kuryli Południowych przez ich dawnych japońskich mieszkańców lub ich potomków.

Otwierając obrady, Kishida zadeklarował gotowość Tokio do rozmów na temat takich projektów, które mogłyby stać się istotnym krokiem na drodze do zawarcia traktatu pokojowego między Rosją i Japonią, formalnie kończącego II wojnę światową.

Spór wokół Kuryli Południowych, zajętych po zakończeniu wojny przez ówczesny ZSRS, a uważanych przez Japonię za jej terytorium, uniemożliwia już od ponad 70 lat zawarcie takiego traktatu.

Według strony japońskiej, rozmowy mają też przygotować planowaną na ten rok wizytę w Moskwie premiera Japonii Shinzo Abe. Prezydent Rosji Władimir Putin przebywał z wizytą w Japonii w grudniu ub.r.

RP, PAP

Aktualizacja 20 marca 2017 (09:16)