logo

Ponad 180 tys. osób musiało opuścić zachodni Mosul

Poniedziałek, 20 marca 2017 (13:22)

Ponad 180 tysięcy ludzi uciekło z zachodniego Mosulu z powodu ofensywy irackich sił rządowych, której celem jest odbicie tej części miasta z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) – poinformował w poniedziałek rząd w Bagdadzie.

Około 111 tys. osób znalazło schronienie w 17 obozach i ośrodkach dla uchodźców zorganizowanych w okolicach Mosulu; reszta uciekających przed walkami ludzi znalazła schronienie u bliskich – pisze AFP, powołując się na komunikat władz.

– Organizacje humanitarne przygotowują się na to, że dodatkowo jeszcze 300-320 tysięcy cywilów może uciec ze swych domów w ciągu najbliższych tygodni – poinformowało oenzetowskie Biuro ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Iracki rząd zapowiada, że będzie w stanie pomóc jeszcze 100 tys. uchodźców.

– Operacja humanitarna w zachodnim Mosulu jest o wiele istotniejsza i bardziej złożona niż we wschodniej części miasta – podkreśla koordynatorka pomocy humanitarnej ONZ w Iraku Lise Grande. – Główna różnica polega na tym, że na wschodzie Mosulu tysiące rodzin zostało u siebie, podczas gdy na zachodzie dziesiątki tysięcy ludzi musiało uciekać – oświadczyła. Zachodnia część miasta jest gęściej zaludniona; ulice są wąskie.

RS, PAP

Aktualizacja 20 marca 2017 (13:29)